Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

28 kwietnia w Historii Kresów

Hetman Mikołaj Kamieniecki
Hetman Mikołaj

1512 – w Bitwie pod Wiśniowcem (pod Łopusznem) hetman wielki litewski Konstanty i hetman wielki koronny Mikołaj Kamieniecki pokonali przeważające siły Tatarów Krymskich.

Tatarami dowodził chan Mengli I Girej. Polska kawaleria, w sile 5 tysięcy żołnierzy, przy wsparciu wojsk litewskich i ruskich wycięła w pień 24 tysiące (według niektórych źródeł 10 tysięcy) Tatarów i uwolniła kilkunastotysięczny jasyr.

To właśnie po tej klęsce swoich wojsk Megli I Girej zrozumiał, że wyprawy na Polskę są pozbawione szans na powodzenie i postanowił raczej sprzymierzyć się z Rzecząpospolitą przeciwko Moskwie.

1865 – urodził się Piotr – polski archeolog, pierwszy polski uczony, specjalizujący się w archeologii śródziemnomorskiej, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, z którym związany był całe życie naukowe. Zmarł w 1925 r.

1938 – w Stanisławowie urodził się Daniel Passent – polski .

1943 – Kraków: z inicjatywy nacjonalistycznych środowisk ukraińskich powstała tzw. .

1947 – rozpoczęła się Akcja „Wisła” – akcja militarna wymierzona w struktury UPA i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz akcja przesiedleńcza dokonana w celu usunięcia wybranych grup ludności, m.in. Ukraińców, Bojków, Dolinian i Łemków, jak również rodzin mieszanych polsko-ukraińskich z terenów Polski południowo-wschodniej (Rzeszowszczyzna i Lubelszczyzna) na tzw. Ziemie Odzyskane. Przeprowadzona została m.in. przez formacje wojskowe PRL.

https://kresy24.pl/28-kwietnia-w-historii-kresow/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments