Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Poseł Jacek Wilk żąda wyjaśnień od rządu ws. rozmów z USA nt. roszczeń żydowskichKonfederacja stanowczo domaga się od rządu złożenia przed Sejmem wyjaśnień, na jakim etapie są negocjacje z USA ws. realizacji i wykonywania w Polsce ustawy 447, co zostało do tej pory ustalone oraz dlaczego te informacje nie są przekazywane społeczeństwu – mówił w Sejmie poseł Jacek Wilk.

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł Jacek Wilk (KORWiN, Konfederacja), zabrał głos ws. ujawnionej niedawno notatki dyplomatycznej z rozmów polsko-amerykańskich w sprawie roszczeń żydowskich. – Niestety, tak jak przewidywałem już od ponad roku sprawa wykonywania w Polsce ustawy 447, słynnej ustawy JUST o roszczeniach dotyczących tzw. mienia bez spadkobierców ma swój bardzo fatalny ciąg dalszy i bardzo konkretne konsekwencje.

Poseł Konfederacji przypomniał, o ujawnionej przez red. Stanisława Michalkiewicza tajnej notatce z rozmów specjalnego pełnomocnika szefa MSZ, ambasadora Chodorowicza, ze swoim amerykańskim odpowiednikiem. Rozmowa ta miała miejsce w końcu października ub. roku w siedzibie MSZ dotyczyła konkretnego sposobu realizacji i wykonywania w Polsce ustawy JUST S447.

– Z tej tajnej notatki dowiadujemy się w sposób jednoznaczny i niewątpliwy, że te ustalenia są rodzajem mapy drogowej tego, w jaki sposób ma być w Polsce ta ustawa realizowana. Strona amerykańska podkreśla, że zdaje sobie sprawę z tego, że mamy rok wyborczy, ale jednocześnie naciska, aby właśnie w tym, 2019 roku poczyniono bardzo konkretne i duże postępy w wykonywaniu na terenie Polski ustawy 447. Przy czym założenie jest takie, że do wyborów ustalenia mają być nieformalne i niejawne, a po wyborach mają przybrać charakter jawny i oficjalny, czyli konkretnych rozwiązań ustawodawczych, czyli takich, o jakich mówił pan sekretarz Mike Pompeo chociażby 14 lutego tego roku przy okazji swojej wizyty w Warszawie – mówił Wilk.

Przeczytaj: Mosbacher o sprawie ustawy 447: to tylko jednorazowy raport; nie ma żadnych liczb, ile kto komu ma oddać

Polityk zaznacza, że z notatki jednoznacznie wynika, że strona amerykańska domaga się, by do wyborów „przynajmniej ustalić najważniejsze rzeczy z przedstawicielami organizacji żydowskich”, czyli przeprowadzić tzw. negocjacje finansowe. – Strona polska ma do wyborów parlamentarnych w 2019 roku dogadać się co do kwot, jakie mają być przekazywane w ramach tzw. restytucji mienia bez spadkobierców. (…) Po wyborach mają nastąpić konkretne prace dotyczące wprowadzenia specjalnego ustawodawstwa ws. stworzenia takiej podstawy prawnej, aby mienie bez spadkobierców lub jego równowartość lub pewna część, została przekazana organizacjom „przemysłu Holokaust”.

Zdaniem Wilka, sytuacja ta pokazuje, że polski rząd oszukuje wyborców mówiąc, że problem ustawy 447 nie istnieje. – Jak najbardziej istnieje i widać, że są prowadzone tajne negocjacje w ukryciu, w sposób niejawny, bez mówienia o tym społeczeństwu i przekazywania informacji opinii publicznej – podkreślił. Dodał,że notatka wskazuje, że w toku tych toczących się rozmów poczyniono istotne ustalenia.

– Jest to sprawa bardzo wysokiej wagi – podkreślił. – Biorąc pod uwagę kwotę tych roszczeń, które się wahają – według różnych szacunków – od 60 do nawet 300 mld USD, wobec tak ogromnego zagrożenia, jakie mogą wynikać z realizacji tejże ustawy, my, jako Konfederacja stanowczo domagamy się od rządu, ministra spraw zagranicznych i premiera, aby przed Wysoką Izbą złożył raport i wyjaśnienia dotyczącego tego, na jakim etapie są te negocjacje i co zostało do tej pory ustalone oraz dlaczego te informacje nie są przekazywane społeczeństwu. Polacy mają prawo wiedzieć, co się dzieje w tym zakresie, ponieważ tego typu żądania – na tę chwilę zupełnie bezpodstawne – jeśli zostaną zrealizowane […] po prostu zagrażają żywotnym interesom państwa polskiego.

Przeczytaj: Poseł Wilk: Just Act 447 może być największym problem Polski od czasów II Wojny Światowej
Czytaj również: Poseł Wilk pyta rząd PiS o tajne negocjacje z Izraelem ws. ustawy o IPN i o polskich negocjatorów

Na koniec poseł jeszcze raz podkreślił, że Konfederacja żąda od rządu informacji nt. okoliczności powstania omawianej notatki oraz informacji nt. stanu negocjacji.

Jak informowaliśmy wcześniej, podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu szef Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki z Konfederacji zwrócił się z wnioskiem o pilne wezwanie szefa MSZ Jacka Czaputowicza celem złożenia wyjaśnień ws. ujawnionej tydzień temu notatki dyplomatycznej z rozmów polsko-amerykańskich w sprawie roszczeń żydowskich. Zapowiadał już wcześniej, że na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Konfederacji będą domagać się publicznej informacji od premiera Morawieckiego na ten temat.

https://kresy.pl/wydarzenia/posel-jacek-wilk-zada-wyjasnien-od-rzadu-ws-rozmow-z-usa-nt-roszczen-zydowskich-video/

Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments