Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Lwów: grekokatolicy otrzymali na własność kościół św. KazimierzaSzef państwowej administracji obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka przekazał dawny kościół św. Kazimierza we Lwowie na własność grekokatolickiej parafii Błogosławionego Klemensa Szeptyckiego. – podał w piątek lwowski portal Zaxid.net powołując się na rozporządzenie opublikowane na stronie internetowej tego urzędu.

Z tekstu rozporządzenia wynika, że do 28. stycznia br. budowla znajdowała się w gestii ministerstwa spraw wewnętrznych, później przeszła pod zarząd państwowej administracji obwodu lwowskiego. Parafia Błogosławionego Klemensa Szeptyckiego korzystała z kościoła już od 2007 roku. Jednocześnie budowla funkcjonowała jako muzeum sztuki sakralnej lwowskiej archidiecezji Kościoła greckokatolickiego (UKGK).

Kościół św. Kazimierza we Lwowie został zbudowany jako świątynia drewniana w 1630 roku. Spalony podczas oblężenia Lwowa przez wojska Chmielnickiego w 1648 roku został wzniesiony na nowo jako budowla murowana, wraz z klasztorem reformatów w 1664 roku. Od 1783 roku z klasztoru korzystały szarytki, które prowadziły w nim sierociniec. Po przejęciu klasztoru przez władze sowieckie urządzono w nim kolonię pracy dla niepełnoletnich dziewcząt, natomiast w kościele funkcjonowała szkoła milicyjna.

Przypomnijmy, że dawny kościół św. Kazimierza stał się przed laty przedmiotem umowy pomiędzy Kościołami greckokatolickim i łacińskim. Kościół rzymskokatolicki zrzekł się roszczeń do d. kościoła św. Kazimierza w zamian za obietnicę oddania mu innej budowli rzymskokatolickiej – kościoła Matki Bożej Gromnicznej. Do formalnego przekazania tej drugiej świątyni jednak nigdy nie doszło – do niedawna mieściła się w nim greckokatolicka parafia, która jedynie udostępniała kościół dominikanom w określonych godzinach. Gdy władze UKGK w końcu odwołały z parafii proboszcza, a później zlikwidowały całą parafię, zbuntowana grupka grekokatolików przejęła klucze do kościoła i przestała do niego wpuszczać rzymskich katolików. Pojawiły się nawet doniesienia, że wierni ci przeszli na prawosławie.

CZYTAJ TAKŻE: ZSRR zabrał klasztor katolikom, Poroszenko „oddaje” go grekokatolikom i mówi o „historycznej sprawiedliwości” [+VIDEO]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/lwow-grekokatolicy-otrzymali-na-wlasnosc-kosciol-sw-kazimierza/

Tags: kresy wshodnie, patrimoine architectural, politique, pologne, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments