Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

26 kwietnia w Historii Kresów

Żołnierze 1 Pułku Piechoty Legionów podczas zagonu samochodowego na Żytomierz w kwietniu 1920 r. Fot. CAW
Żołnierze 1 Pułku Piechoty Legionów podczas zagonu samochodowego na w kwietniu 1920 r. Fot. CAW

1920: płk Stefan na czele polskich wojsk wspaniałym rajdem zdobył Żytomierz rozbijając dywizję bolszewicką.

Rajd polskich wojsk na Żytomierz był – obok rajdu na – jednym z nielicznych przykładów użycia wojsk motorowych w wojnie z bolszewikami. W czasie pokonywania trasy samochody grzęzły na piaszczystych drogach, zagrzewały się, a samochody pancerne łamały mosty. Okoliczna ludność gromadziła się na trasach kolumn, witając polskich żołnierzy mlekiem i wodą.

Opanowanie Żytomierza oraz zdobycie Malina i Koziatyna zachwiało frontem bolszewickim na Ukrainie. Polskie wojska dosłownie zmiotły sowiecką 58 Dywizję Strzelców. Z jej pułków pozostało zaledwie po kilkudziesięciu żołnierzy. Bolszewicy stracili połowę artylerii i większość broni maszynowej.

Polacy wzięli do niewoli kilkuset jeńców, zdobyli 10 dział, kilkadziesiąt ckm, samochód pancerny, 12 samochodów i 280 wagonów ze sprzętem wojskowym. Straty polskie w walkach o Żytomierz to tylko 3 poległych i 48 rannych.

1794 – ukazało się pierwsze wydanie „Gazety Wolnej Warszawskiej” – oficjalnego organu Insurekcji Kościuszkowskiej.

1831: bitwa pod Mińskiem Mazowieckim.

1863: zwycięstwo powstańców w drugiej bitwie pod Nową Wsią.

1919 – zmarł Napoleon – polski lekarz, fizjolog, odkrywca adrenaliny, twórca elektroencefalografii. Urodzony w 1854 r. w Krzywonosach (obecnie Białoruś).

1971 – zmarł Jan Szczepan Otrębski – polski polonista i językoznawca. Dziekan wydziału humanistycznego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Członek Instytutu Języka Litewskiego i współautor „Słownika języka litewskiego”. Autor trzytomowej „Gramatyki języka litewskiego”. Wykładał m.in. w Berlinie, Moskwie, Pradze, Uppsali, Sztokholmie i Wiedniu. W 1949 r. zainicjował międzynarodowe czasopismo „Lingua Posnaniensis”. Urodzony w 1889 r.

1986 – wybuch reaktora jądrowego elektrowni atomowej w Czarnobylu na sowieckiej Ukrainie – największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof XX wieku. W wyniku awarii skażony promieniotwórczo został obszar ok. 150 tys. km2 – pogranicze Białorusi, Ukrainy i Rosji. Chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób. Zachorowania spowodowane napromieniowaniem trwają do dziś.

1994 – podczas spotkania prezydentów Lecha Wałęsy i Algirdasa Brazauskasa w Wilnie podpisano polsko-litewski Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy.

https://kresy24.pl/26-kwietnia-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments