Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Uzbekistan zakazał używania symbolu rosyjskiej agresji

Uzbekistanu Abdulla Aripov skrytykował zwyczaj wykorzystywania pomarańczowo-czarnej wstążki św. Jerzego podczas obchodów Dnia Zwycięstwa () i kategorycznie zakazał ich rozdawanie w kraju, pisze EADaily.

Zamiast wstążeczek św. Jerzego, w Uzbekistanie podczas święto Zwycięstwa, które w republice nazywane jest Dniem Pamięci i Honoru, rozdawane będą wstążki w kolorach flagi narodowej.

Podczas telekonferencji poświęconej obchodom 9 maja, premier skrytykował pomysł wytwarzania wstążek św. Jerzego i nakazał, by zamiast pomarańczowo-czarnego symbolu wyprodukować i rozprowadzić 100 tysięcy wstążek w kolorach flagi Uzbekistanu. Ponadto wydał polecenie, by zorganizować kampanię na Facebooku, podczas której użytkownicy mają publikować swoje zdjęcia z flagą narodową. Aripov zasugerował artystom, sportowcom, aktorom, by dołączyli do akcji, a nawet ją promowali.

„To wydarzenie jest nieoficjalne, dlatego powinno szczerze łączyć ludzi”, powiedział Aripov.

Jak donosi EADaily, na początku kwietnia Uzbekistanu wydały zgodę na zorganizowanie akcji „” w Taszkencie, wcześniej władze stolicy Uzbekistanu próbowały storpedować pomysł.

jako państwo zaczął istnieć dopiero w 1924 r. – wówczas ogłoszono Socjalistyczną Republikę Uzbekistanu ze stolicą w Samarkandzie. W 1930 roku stolica uzbeckiej SRR została przeniesiona z Samarkandy do Taszkentu. Wcześniej na terytorium współczesnego Uzbekistanu istniały chanaty – Chiwy, chanat i emirat Buchary i Kokandu, poszczególne chanaty były stopniowo podbijane przez Rosję carską w XIX wieku, która o wpływy na tym terenie rywalizowała z Imperium brytyjskim.

Podczas wielkiej wojny ojczyźnianej Uzbekistan przyjął wiele rodzin z zajętej przez hitlerowców części , łącznie z licznymi ofiarami wojny, co przyspieszyło rusyfikację republiki – zwłaszcza jej stolicy, Taszkentu. Część zakładów przemysłowych, przeniesionych z europejskiej części , umieszczono i pozostawiono w Uzbekistanie po wojnie, co wpłynęło na uprzemysłowienie regionu.

https://kresy24.pl/uzbekistan-zakazal-uzywania-symbolu-rosyjskiej-agresji/

Tags: empire du mal, occupation par les russes, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments