Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Winnicki zaapelował w Sejmie o wezwanie szefa MSZ ws. notatki dyplomatycznej z rozmów rządu z USA

Winnicki zaapelował w Sejmie o wezwanie szefa MSZ ws. notatki dyplomatycznej z rozmów rządu z USA nt. roszczeń żydowskichRząd RP prowadzi tajne negocjacje nt. realizacji roszczeń majątkowych środowisk żydowskich, które mogą zrujnować polski budżet. Jest to objęte tajemnicą, a państwo nie chcecie o tym informować opinii publicznej – mówił w Sejmie poseł Robert Winnicki (RN, Konfederacja).

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu szef Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki z Konfederacji zwrócił się z wnioskiem o pilne wezwanie szefa MSZ Jacka Czaputowicza celem złożenia wyjaśnień ws. ujawnionej tydzień temu notatki dyplomatycznej z rozmów polsko-amerykańskich w sprawie roszczeń żydowskich. Zapowiadał już wcześniej, że na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Konfederacji będą domagać się publicznej informacji od premiera Morawieckiego na ten temat.

– W tej notatce czytamy, że rząd RP prowadzi tajne negocjacje nt. realizacji roszczeń majątkowych środowisk żydowskich, które mogą zrujnować polski budżet – powiedział Winnicki. – Jest to objęte tajemnicą, a państwo niestety nie chcecie o tym rozmawiać publicznie i informować opinii publicznej – dodał, zwracając się do rządu PiS. Podkreślił, że w Sejmie potrzebna jest debata na ten temat, koniecznie z udziałem szefa polskiej dyplomacji.

Prowadzący obrady marszałek Marek Kuchciński odrzucił wniosek posła Winnickiego, tłumacząc się kwestiami proceduralnymi.

Amerykanie zapewniają polski rząd, że do jesiennych wyborów parlamentarnych nie będą prowadzone żadne jawne rozmowy ani prace ws. restytucji mienia żydowskiego, a wszelkie rokowania, w tym ze środowiskami żydowskimi odnośnie konkretnych kwot rekompensat, będą miały charakter tajny – tak wynika z notatki dyplomatycznej, której treść ujawnił w ubiegłym tygodniu Stanisław Michalkiewicz.

Poseł Robert Winnicki złożył interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego, zawierającą 14 pytań, domagając się wyjaśnień w sprawie opisywanej notatki, w kontekście okresu rządów PiS. Poseł chce informacji m.in. o tym, jakie naciski były wywierane w kwestii roszczeń żydowskich oraz jak wyglądają negocjacje: kto i w jakich okolicznościach się spotyka i czego dotyczą rozmowy. – Pytam, czy rząd zamierza jednoznacznie zadeklarować brak woli realizacji tych roszczeń – powiedział lider RN.

Przypomnijmy, że tydzień temu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Pawła Kukiza, klub Kukiz’15 złożył w Sejmie projekt uchwały ws. amerykańskiej ustawy S.447, o tzw. restytucji mienia żydowskiego.

https://kresy.pl/wydarzenia/winnicki-zaapelowal-w-sejmie-o-wezwanie-szefa-msz-ws-notatki-dyplomatycznej-z-rozmow-rzadu-z-usa-nt-roszczen-zydowskich/

Tags: #NieDlaRoszczeń, #RoszczeniaMajątkowe, #konfederacja, #ruchnarodowy, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments