Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Premier Węgier w Kazachstanie – zamieniła się równowaga między Wschodem i ZachodemPremier Węgier Viktor Orbán uzasadnia swoją wizytę w środkowoazjatyckiej republice zmianami w światowym układzie geopolitycznym.

Premier Węgier przybył do Kazachstanu we wtorek. W ciągu dwóch dni spotkał się z premierem Askarem Maminem, pierwszym prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem, który w marcu zrezygnował ze stanowiska głowy państwa na rzecz Kasyma-Żomarta Tokajewa zachowując jednak wpływ na kazachską politykę. Orbán spotkał się końcu także z samym Tokajewem.

Węgierski lider wpisał swoją wizytę w środkowoazjatyckiej republice w refleksję o zmieniającym się ładzie światowym. „Zmieniła się równowaga między Wschodem i Zachodem, w czym Węgry widzą nie zagrożenie, tylko szansę, i chcą ją wykorzystać do zacieśnienia kontaktów ze wschodnimi państwami” – powiedział w środę Orbán. Uznał on, że na skutek „wypracowywania drogą eksperymentów najbardziej udanych systemów politycznych Zachód słusznie sądził, że jest zdolny do największych osiągnięć na świecie”, jednak obecnie sytuacja się zmienia, a państwa niezachodnie skutecznie się rozwijają.

Węgierski premier podkreślił, że demokracji nie można oddzielić od stabilności rządów i wskazywał na Kazachstan jako przykład tego rodzaju stabilności. Jak ocenił rozwój tego państwa zasługuje na uznanie. Przypominał o tym, że Węgry były pierwszym państwem środkowoeuropejskim, które zawarło porozumienie o strategicznym partnerstwie z Kazachstanem i powoływał się nawet na „historyczne korzenie” jakie według niego łączą Madziarów i ludy tureckie.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-centralna/premier-wegier-w-kazachstanie-zamienila-sie-rownowaga-miedzy-wschodem-i-zachodem/
Tags: hongrie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments