Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

24 kwietnia w Historii Kresów

Franciszek Bohomolec
Franciszek

1784 – zmarł Franciszek Bohomolec – jezuita, nauczyciel, komediopisarz, poeta, publicysta, tłumacz i wydawca z Kresów — jeden z twórców polskiego Oświecenia.

Urodził się w 1720 r. na Witebszczyźnie. Uczył się w wileńskim konwikcie jezuickim i studiował filozofię w Akademii Wileńskiej. Potem przez 10 lat pracował jako nauczyciel w Wilnie, skąd przeniósł się do Warszawy. Był popularny i ceniony za obronę kultury ojczystej i działalność oświatową.

1863 – w bitwie pod Józefowem Biłgorajskim zginął Mieczysław – polski poeta romantyczny, uczestnik Powstania Styczniowego.  Urodził się w 1833 r. w Żukowie (obecnie Ukraina). Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1860 r. pracował w i współpracował z pismami lwowskimi.

1920 – Polska i Ukraińska Republika Ludowa zawarły sojusz wojskowy.

1941 – zmarł Rajmund – działacz Polskiej Partii Socjalistycznej i Organizacji Bojowej , współpracownik Józefa Piłsudskiego.  Urodził się w 1885 r. w Birzule (obecnie Ukraina). W 1903 r. we Lwowie przystąpił do organizacji studenckiej „Nieprzejednani” przygotowującej kadry do walki powstańczej. Pracował w laboratorium wytwarzającym materiały wybuchowe. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r. W II RP był przewodniczącym Rady Miejskiej Warszawy i posłem na Sejm.

https://kresy24.pl/24-kwietnia-w-historii-kresow/
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments