Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Narodowcy i Konfederacja interweniują ws. działań władz wobec „sądu nad Judaszem”Nie będziemy bezczynnie patrzeć jak władze zaszczuwają niewinnych obywateli na polecenie środowisk żydowskich!‬ – podkreśla prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki. Zapowiedział też konferencję prasową Konfederacji w Sejmie „ws. nagonki na mieszkańców Pruchnika”. Wcześniej na miejsce pojechali przedstawiciele RN.

Jak informowaliśmy, w Wielki Piątek w miasteczku Pruchnik w południowo-wschodniej Polsce odbył się tradycyjny lokalny zwyczaj „sądu nad Judaszem”, sięgający XVIII wieku. Kukle wyobrażającej Judasza Iskariotę, apostoła, który wydał Jezusa Chrystusa, nadano wygląd stereotypowego Żyda – z pejsami, długim nosem i jarmułką na głowie. „Judasz” otrzymał 30 uderzeń kija, w nawiązaniu do 30 srebrników, które Judasz Iskariota otrzymał od arcykapłanów. Następnie kukłę zawleczono ulicami na most, gdzie obcięto jej głowę, a tułów podpalono i wrzucono do niewielkiej rzeki. W wydarzeniu brali udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Tradycja „sądu nad Judaszem” sięga XVIII w. Została jednak zapomniana w ostatnich latach, ale wznowiona w tym roku.

Wydarzenie, jako antysemickie, opisały polskie i zagraniczne, w tym izraelskie media. Zwyczaj skrytykował Światowy Kongres Żydów, a następnie polski episkopat i szef MSW Joachim Brudziński, za co został pochwalony przez część liberalnych i neokonserwatywnych publicystów. Krytyczne materiały informacyjne na temat wydarzeń w Pruchniku wyemitowały też podległe rządowi media publiczne.

Jeszcze we wtorek pojawiła się informacja Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu na Podkarpaciu zleciła policji zabezpieczenie dowodów w sprawie „sądu nad Judaszem”, w związku z podejrzeniem złamania artykułu 257. kodeksu karnego, czyli publicznego znieważania grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej lub rasowej, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Zbieranie dowodów nie oznacza, że prokuratura przesądza, iż doszło do przestępstwa, choć może to skutkować wszczęciem postępowania karnego. Później Prokuratura Okręgowa w Przemyślu zaprzeczyła informacji ws. zlecenia policji zabezpieczenia dowodów twierdząc, że była to własna inicjatywa funkcjonariuszy.

Tego samego dnia, po ujawnieniu informacji o działaniach prokuratury i policji, prezes Ruchu Narodowego, a zarazem jeden z liderów Konfederacji, poseł Robert Winnicki poinformował, że do Pruchnika udali się działacze podkarpackiego Ruchu Narodowego, żeby na miejscu zapoznać się z sytuacją i wesprzeć mieszkańców. Pojechał tam m.in. Tomasz Buczek, pełnomocnik RN na Podkarpaciu. Będąc już na miejscu narodowcy w gabinecie sekretarza gminy Pruchnik zastali policjantów, podejmujących działania na zlecenie prokuratury.

„W prywatnych rozmowach mieszkańcy Pruchnika wyrażają swoje zdumienie dla rozmiarów afery jaką stała się lokalna tradycja „wieszania Judasza”. Ludzie są wstrząśnięci uległością partii władzy i podejściem organów państwa do sprawy, którą rozdmuchuje lobby żydowskie” – relacjonował Buczek na Twitterze.

Winnicki zapowiedział, że w środę o godzinie 13:00 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, poświęcona całej sprawie.

Działania szefa MSW oraz prokuratury skrytykowali także posłowie Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski i Bartosz Jóźwiak, należący zarazem do kierownictwa Unii Polityki Realnej.

„Wszczęcie postępowania w sprawie „Judasza z Pruchnika” na postawie art. 256 KK to jakaś kpina i niebezpieczny precedens. Za chwile nabożeństwa wielkopiątkowe będą zakazane jako nawoływania do antysemityzmu. Szaleństwo. Więcej normalności i dystansu” – napisał na Twitterze Rzymkowski.

„Debilizm w czystej postaci. Ale tak się skompromitować jak Joachim Brudziński to sztuka wyjątkowa. Sięgnął dna poniżej mułu. I ktoś taki jest Ministrem Spraw Wewnętrznych. Boże miej nas w opiece. Za rok osobiście wraz z córkami będę okładał kukłę zdrajcy-Judasza i co Pan mi zrobi” – napisał poseł Jóźwiak.

https://kresy.pl/wydarzenia/narodowcy-i-konfederacja-interweniuja-ws-dzialan-wladz-wobec-sadu-nad-judaszem/
Tags: #NieDlaRoszczeń, #Niepodległość, #konfederacja, #ruchnarodowy, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments