Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Sunday Times napisał o domniemanym praniu brudnych pieniędzy przez Otwarty DialogBrytyjska gazeta Sunday Times odnotowała w niedzielę raport komisji mołdawskiego parlamentu z lutego ub. roku, w którym zasugerowano, że Fundacja Otwarty Dialog brała udział w praniu brudnych pieniędzy pochodzących z rosyjskich źródeł. FOD zaprzecza tym oskarżeniom – pisze Polska Agencja Prasowa.

Według Sunday Times powołującego się na mołdawski raport na konta dwóch szkockich firm-słupów – Kariastra Project LLP i Stoppard Consulting – trafiło ponad 26 mln funtów pochodzących z podejrzanych źródeł. 1,5 miliona funtów z tej sumy miało wpłynąć na konto Fundacji Otwarty Dialog w celu sfinansowania kampanii lobbingowej na rzecz oligarchów – Veaceslava Platona z Mołdawii i Muchtara Abliazowa z Kazachstanu.

Brytyjska gazeta przypomniała, że Platon został skazany w Mołdawii na karę więzienia za prawnie brudnych pieniędzy i wyprowadzenie około 1 mld dolarów z mołdawskiego systemu bankowego. Wyroki ciążą też na Abliazowie, którego zaocznie skazano w Kazachstanie na 20 lat więzienia za defraudację 6 mld dolarów i na dożywocie za zlecenie zabójstwa. Sunday Times zasugerował, że z powodu otrzymywania pieniędzy z wątpliwych źródeł Fundacja ma „obowiązki” wobec rosyjskich służb wywiadowczych i jest „narzędziem soft power” Rosji.

W rozmowie z Sunday Times FOD odrzuciła oskarżenia zawarte w mołdawskim raporcie. Rzecznik fundacji nazwał je „absurdalnymi” i powiązał z „teoriami spiskowymi”. Jak pisze PAP, wcześniej tezy raportu jako motywowane politycznie odrzucał popierający deportowaną z Polski szefową FOD szef liberalnej frakcji ALDE w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt.

Przypomnijmy, że mąż szefowej FOD LudmiłyKozłowskiej, a także szef rady Fundacji Otwarty Dialog, Bartosz Kramek w lipcu 2017 roku przedstawił „plan na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego Majdanu. Władze Polski cofnęły Kozłowskiej, która jest Ukrainką, zezwolenie na pobyt w Polsce, a nawet próbowały uniemożliwić jej wjazd na teren Unii Europejskiej. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi śledztwo w sprawie finansowania Fundacji Otwarty Dialog.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/sunday-times-napisal-o-domniemanym-praniu-brudnych-pieniedzy-przez-otwarty-dialog/
Tags: empire du mal, les etats-unis, politique, roumanie et moldavie, royaume-uni
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments