Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Antoni Macierewicz: sprawa restytucji mienia żydowskiego jest zamknięta

- Nie ma zgody polskiego rządu na jakiekolwiek żądania tego typu. W notatce jest ujawniona rozmowa, w której strona amerykańska naciska na Jacka Chodorowicza, żeby zacząć rozmowy ze środowiskiem żydowskim. Polska nie będzie takich rozmów powadziła. Ta sprawa jest już zamknięta – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, odnosząc się do kwestii odzyskiwania majątków żydowskich przez organizacje zrzeszające ofiary Holokaustu.

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz

Kilka tygodni temu Polonia w Stanach Zjednoczonych protestowała przeciwko ustawie S.447. Pikiety odbyły się w kilku miastach, licznie zamieszkiwanych przez Polaków, m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles i Bostonie. Ustawa daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania kanałami dyplomatycznymi organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

- Ustawa ta jest konsekwencją tak zwanej umowy terezińskiej, którą zawarł w imieniu Polski pan Władysław Bartoszewski. Nie ma ona żadnej mocy prawnej, ale jest przesłanką potencjalnie dla Polski niekorzystną. W umowie terezińskiej sformułowano koncepcję, żeby w sprawie mienia bezspadkowego wspierać instytucje żydowskie, które zajmują się polityką związaną z upamiętnianiem Holokaustu i działaniami w tej sferze – powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz.

Gość PR24 podkreślił, że Polska spełniła wszelkie możliwe zobowiązania w tej kwestii już w latach 60. - Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym wielokrotnie. Polska wypłaciła Stanom Zjednoczonym miliony dolarów w celu usatysfakcjonowania roszczeń ludzi i ich rodzin - tych, którzy mieli ofiary z tytułu Holokaustu w Polsce. Sprawa jest zamknięta. Lobby żydowskie wykorzystuje ustawę 447 do olbrzymiej presji na Polskę, której nie wolno się w żadnym wypadku podporządkowywać – zaznaczył polityk. Jego zdaniem głównym nośnikiem presji na Polskę są "środowiska żydowskie w Izraelu wywodzące się z Rosji, które przybyły do Izraela po roku 1989".

Z kolei według notatki, do której dotarł publicysta Stanisław Michalkiewicz, kwestia restytucji mienia żydowskiego wróci po wyborach parlamentarnych w Polsce. Do momentu ich przeprowadzenia, strona amerykańska liczy na porozumienie ze środowiskami żydowskimi na stopie nieformalnej.

- Nie ma zgody polskiego rządu na jakiekolwiek żądania tego typu. W notatce jest ujawniona rozmowa, w której strona amerykańska naciska na pana Jacka Chodorowicza, żeby zacząć rozmowy ze środowiskiem żydowskim. Polska nie będzie takich rozmów powadziła, bo ta sprawa jest już zakończona – powiedział Antoni Macierewicz.

Wspomniana notatka pochodzi z 25 października 2018 roku. Dotyczy rozmowy, która odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W rozmowie brali udział ambasador Jacek Chodorowicz, pełniący także funkcję pełnomocnika ministra spraw zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską oraz Thomase Yazdgerdi - jego amerykański odpowiednik. Jak tłumaczył Michalkiewicz, dokument zawiera swego rodzaju harmonogram działań polskiej i amerykańskiej dyplomacji w sprawie restytucji mienia.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------------

Data emisji: 20.04.2019

https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2298092,Antoni-Macierewicz-sprawa-restytucji-mienia-zydowskiego-jest-zamknieta?fbclid=IwAR0JY9dGeqhRrm0yziV6HSIjHZb_N18QcPUrc1o2wGLs2elmFfcedN2wmfc

Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments