Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwa zaniepokojona dialogiem Estonii z RosjąDzień po tym, jak estońska prezydent Kersti Kaljulaid spotkała się na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevicius wezwał Estonię do koordynacji działań i zachowania ostrożności w dialogu z Moskwą. – podała agencja BNS.

„Zawsze jest bardziej skuteczne, gdy koordynujemy sprawy i działamy w bardziej jednolity sposób (…) ponieważ zawsze będą próby podzielenia nas i testowania jedności krajów europejskich lub krajów bałtyckich” – skomentował spotkanie Putin-Kaljulaid szef litewskiej dyplomacji.

Według niego Tallin nie poinformował przed spotkaniem, jakie tematy zamierzano poruszyć podczas rozmowy z Putinem. Wyraził nadzieję, że Estonia dostarczy więcej informacji na temat tego spotkania.

Linkevicius powiedział, że nie chce oceniać wizyt urzędników innych krajów, ale dodał, że dla Rosji ważne jest pokazanie, że nie jest izolowana i stworzenie wrażenia normalnej współpracy z innymi krajami. Jego zdaniem temu służą takie wizyty, jak wizyta Kaljulaid. Według niego dialog nie powinien być „zasłoną dymną”, która niczego nie zmienia, a jedynie „tworzy wrażenie normalnej współpracy”. Linkevicius dodawał, że w jego opinii działania i retoryka Rosji nie zmieniają się pomimo spotkań z przedstawicielami krajów zachodnich.

„W końcu Rosja nie żałuje, że anektowała 20 proc. gruzińskiego terytorium w 2008 roku, czy faktu, że anektowała Krym w 2014 roku” – twierdził szef litewskiego MSZ.

Linkevicius wstrzymał się od skomentowania słów Kaljulaid o zamiarze wznowienia programu współpracy Estonii z Rosją mówiąc, że chciałby dowiedzieć się na ten temat więcej.

Jak pisaliśmy, podczas wizyty w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid spotkała się w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Było to pierwsze spotkanie głów obu państw od 8 lat. W krótkim przemówieniu przed spotkaniem z Putinem prezydent Estonii powiedziała, że jest gotowa na dialog z Rosją. Kersti Kaljulaid poinformowała później, że zaprosiła Władimira Putina do odwiedzenia Estonii w przyszłym roku. Rozmowy między Kaljulaid a Putinem trwały 2,5 godziny.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/litwa-zaniepokojona-dialogiem-estonii-z-rosja/

Tags: empire du mal, estonie, lituanie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments