Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Sondaże przed wyborami prezydenckimi na Litwie. Prowadzi kandydat niezależny

W wyborach prezydenckich, I tura których odbędzie się 12 maja, weźmie udział 9 kandydatów. Udział wezmą: kandydat socjaldemokratów eurokomisarz Vytenis Povilas Andriukaitis, filozof Arvydas Juozaitis, europoseł Valentinas Mazuronis, ekonomista Gitanas Nausėda, poseł Mindaugas Puidokas, poseł Naglis Puteikis, kandydat „chłopów”, obecny premier Saulius , kandydatka konserwatystów posłanka Ingrida Šimonytė oraz kandydat Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZchR) europoseł Waldemar .

Mieszkańcy Litwy najbardziej na stanowisku prezydenta Litwy chcieliby widzieć kandydata niezależnego Gitanasa Nausėdę (na zdjęciu) – wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę „Spinter tyrimai“ na zlecenie portalu Delfi. 40 proc. respondentów odpowiadało na pytania za pośrednictwem internetu. miał miejsce w dniach 18-28 marca.

Z danych wynika, że poparcie Nausėdy w marcu było na poziomie 27,9 proc., zaś w lutym – 28,2 proc.

Na drugim miejscu uplasowała się Ingrida Šimonytė (24,8 proc. w marcu, w lutym – 22,1 proc.)

Trzecią pozycję zajął Saulius Skvernelis, którego w marcu poparło 14,5 proc. respondentów, w lutym – 15,3 proc. Poparcie ankietowanych dla Arvydasa Juozaitisa sięgało w marcu 5 proc., w lutym – 4,8 proc., Vytenisa Povilasa Andriukaitisa w marcu 4,2 proc., w lutym – 3 proc., Naglisa Puteikisa w marcu 2,3 proc., w lutym – 1,9 proc., Waldemara Tomaszewskiego w marcu – 1,9 proc., w lutym – 1,7 proc., Mindaugasa Puidokasa – 0,7 proc. i 0,4 proc., Valentinasa Mazuronisa – 0,6 proc. i 1 proc.

Badania opinii publicznej poprzez internet wykazały, że w marcu – 9,2 proc., zaś w lutym – 7,4 proc. ankietowanych w ogóle nie wzięłoby udziału w głosowaniu.

Z kolei w dniach 18 marca-10 kwietnia „Spinter tyrimai“ przeprowadziło drugą turę badań „Face to face“ podczas której ankietowani odpowiadali na pytania bezpośrednio.

I w tych badaniach liderem został Gitanas Nausėda, którego poparło 26,5 proc. respondentów. Na drugim miejscu pozostała Ingrida Šimonytė – 21,8 proc., na trzecim Saulius Skvernelis – 16,8 proc.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się pozostali kandydaci: Andriukaitis – 6,2 proc, Juozaitis – 5 proc., Puteikis – 2,6 proc., Tomaszewski – 1,8 proc., Puidokas – 0,6 proc., Mazuronis – 0,3 proc.

10,2 proc. uczestników sondażu oświadczyło, że nie weźmie udziału w głosowaniu, zaś 7,9 proc. osób uprawnionych do głosowania jeszcze nie zdecydowało o wyborze kandydata.

Analitycy zauważyli, że podczas sondażu „Face to face“, czyli wykonywanego metodą bezpośredniej rozmowy z respondentem, lepsze wyniki są u premiera Skvernelisa, a gorsze u byłej minister finansów Šimonytė. Jednak różnica jest nieznaczna.

Andrius Šuminas, kierownik laboratorium mediów cyfrowych Uniwersytetu Wileńskiego, w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że obecna kampania prezydencka jest wyjątkowa pod tym kątem, że dotychczas nie wiadomo, który z kandydatów trafi do drugiej tury.

-Mamy trzech liderów, ale nie wiemy, jaka kombinacja będzie po pierwszej turze wyborów. Takiej intrygi nie było podczas poprzednich wyborów prezydenckich. I z pewnością pozostanie to zagadką aż do nocy wyborczej – powiedział Šuminas.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich na Litwie odbędzie się w niedzielę, 12 maja. Druga planowana na 26 maja – razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Justyna Giedrojć

https://kresy24.pl/sondaze-przed-wyborami-prezydenckimi-na-litwie-prowadzi-kandydat-niezalezny/

Tags: lituanie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments