Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Na Białorusi spalił się zabytkowy katolicki kościół [+foto]We wsi Riemni w obwodzie witebskim na Białorusi niemal doszczętnie spłonął XIX-wieczny kościół katolicki. Świątynia była uznawana za zabytkową.

Jak podało białoruskie ministerstwo ds. nadzwyczajnych, strażacy otrzymali informację o pożarze drewnianego kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła we wsi Riemni w środę po godzinie 13. Gdy przybyli na miejsce, pożar znajdował się już w znacznym stopniu zaawansowania. Ogień udało się ugasić, lecz spaleniu uległ dach i strop świątyni, uszkodzeniu uległy ściany.

Ministerstwo podało, że przyczyny pożaru są ustalane. Według portalu Nasza Niwa, przyczyną pożaru było palenie śmieci – ogień przeniósł się na suchą roślinność a później na kościół. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał.

Nieużywana od ponad 30 lat świątynia znajdowała się w państwowym rejestrze zabytków. Zbudowano ją w 1896 roku.Zabytkowe budowle niszczeją nie tylko na Białorusi. O fatalnym stanie zabytków na Ukrainie przypomniał przy okazji pożaru katedry Notre Dame w Paryżu Filip Gawrylenko, szef popularnej strony „Замки і фортеці України” (Zamki i fortece Ukrainy), oburzony tym, że minister kultury Ukrainy Jewhen Nyszczuk zaoferował wysłanie do ukraińskich restauratorów zabytków, podczas gdy „w jego własnym kraju tysiące zabytków kultury znajduje się w różnych stadiach rozkładu, kiedy państwo nie ma realnych rejestrów ochrony, a setki obiektów nie jest nawet nominalnie chronionych, gdy całe armie kopaczy bezkarnie oczyszczają warstwy archeologiczne, a hordy kołchoźników i urzędników dobijają ruiny w swoich miastach i wioskach (…)”. Gawrylenko zaproponował Nyszczukowi, by w drodze do Paryża ukraińscy restauratorzy odwiedzili Sokal przy granicy z Polską, gdzie w 2012 roku spłonął zabytkowy klasztor bernardynów. „Od tego czasu stoi spalony, zamarły w oczekiwaniu na pomoc lub śmierć. W przypadku takich zabytków minister nie jest w jakiś sposób gotowy +do pilnego kierowania swoich najlepszych konserwatorów do prac nad odnowieniem kościoła+” – napisał Gawrylenko.

CZYTAJ TAKŻE: Dawny klasztor bernardynów we Lwowie popada w ruinę

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/na-bialorusi-spalil-sie-zabytkowy-katolicki-kosciol-foto/
Tags: bélarus, kresy wshodnie, patrimoine architectural, pologne, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments