Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwa zaprosi Łukaszenkę na pogrzeb powstańców styczniowych

Litewski minister kultury Mindaugas Kvietkauskas powiedział dziennikarzom, że na ceremonię pogrzebową szczątków powstańców styczniowych znalezionych na Górze Giedymina w Wilnie, zostaną zaproszeni najwyżsi urzędnicy Białorusi, Polski i Ukrainy, informuje portal 15min.lt.

Czy Aleksander Łukaszenka przyjmie zaproszenie, raczej wątpliwe, wszak będą to uroczystości pogrzebowe min. Kastusia Kalinowskiego, przywódcy powstania na dzisiejszej Białorusi,  uważanego przez środowiska niepodległościowe Białorusi za bohatera tego kraju, a którego reżim w Mińsku nie chce widzieć w panteonie.  Wiadomo jednak, że prezydent Dalia Grybauskaite zaproszenia wystosuje do prezydentów Polski, Ukrainy i Białorusi.

„Na jesieni planowane jest zorganizowanie uroczystej ceremonii pogrzebowej” – poinformował litewski minister.  – Proponowany jest format na najwyższym poziomie, z udziałem pierwszych osób w państwie z Białorusi, Polski i Ukrainy. Decyzja została zatwierdzona podczas posiedzenia litewskiej komisji rządowej. Postanowiono również, że nazwiska wszystkich zamordowanych zostaną zapisane w trzech językach – litewskim, polskim i białoruskim, aby podkreślić znaczenie powstania dla wszystkich wyżej wymienionych krajów”.

Dokładna data ceremonii nie została jeszcze określona, wszystko będzie zależało od terminu zakończenia restauracji kaplicy na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Oczekuje się, że powinny zostać ukończone do września.

Powstanie Styczniowe na Białorusi nazywane Powstaniem Kalinowskiego, bo w świadomości narodowej Kastuś Kalinowski pozostaje jednym z najważniejszych bohaterów narodowych. Mimo to władze próbowały do tej pory  jego rolę w zrywie zdyskredytować, nazywając go katem białoruskiego ludu, a jako bohatera wskazując Murawjowa.

https://kresy24.pl/litwa-zaprosi-lukaszenke-na-pogrzeb-powstancow-styczniowych/

Tags: bélarus, empire du mal, lituanie, occupation par les russes, politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments