Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Braun o odwołaniu ekshumacji w Treblince: „Polska nie wstała z kolan tylko zmienia klęczniki”Grzegorz Braun, jeden z liderów Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, skomentował w poniedziałek odwołanie ekshumacji w Treblince po tym, jak w tej sprawie interweniował urzędnik Departamentu Stanu USA. Zdaniem polityka rząd PiS „po raz kolejny padł na kolana przed USA i Izraelem”.

Braun przypomniał, że niespełna rok temu dwaj eurodeputowani PiS – Tomasz Poręba i prof. Ryszard Legutko prowadzili w willi Mosadu w Glilot rozmowy na temat uchylenia przepisów ustawy o IPN zakazujących przypisywania Polsce i narodowi polskiemu udziału w Holokauście. Nazwał te rozmowy negocjowaniem warunków „kapitulacji ws. zmiany ustawy o IPN”.

„Wtedy przynajmniej sprawa oscylowała na poziomie premierów obu państw – państwa położonego w Palestynie i państwa polskiego.” – mówił Braun dodając, że w przypadku odwołania ekshumacji w Treblince rozmowy nie toczyły się nawet na poziomie ministrów spraw zagranicznych a wystarczyła „bezczelna” korespondencja „niższego rangą urzędnika amerykańskiego Departamentu Stanu”.

„Jesteśmy na takim właśnie poziomie. Polska nie wstała z kolan, Polska zmienia klęczniki. Jest tylko wahanie, na którym z klęczników spędzają więcej czasu mężowie i żony stanu państwa postPZPRowskiego w dobie dobrej zmiany” – mówił kandydat Konfederacji cytowany przez portal dorzeczy.pl.Przypomnijmy, że decyzję o odwołaniu ekshumacji podjął w piątek Zastępca Prokuratora Generalnego Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, który wydał odpowiednie polecenie prokuratorowi prowadzącemu śledztwo. Według PK prac ekshumacyjnych nie można przeprowadzić, ponieważ zabrania tego Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi z 1 grudnia 2001 r. Rozporządzenie zezwala na takie prace w okresie od 16. października do 15. kwietnia.

Ekshumacje w Treblince zaplanowano, ponieważ znaleziono tam ludzkie szczątki i łuski od nabojów. Jak podawał Onet.pl, mogą to być szczątki Polaków i Żydów, tymczasem zgodnie z tradycją żydowską zwłoki są nienaruszalne, a ekshumacji w takim przypadku przeprowadzać nie należy. Sprawą ekshumacji, która miała zacząć się dzisiaj, bardzo szybko zainteresowali się Amerykanie. W środę Matthew G. Boyse z Biura Stosunków z Europą Departamentu Stanu napisał Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka i jego zastępcy Pawła Kotowskiego wiadomość, w której ostrzegał, że naruszenie miejsca możliwego spoczynku żydowskich ofiar Holokaustu wywoła „poważne obawy natury religijnej”. Amerykański dyplomata wyraził nadzieję, że „jakiekolwiek ekshumacje będą przeprowadzone tylko pod warunkiem odpowiednio wcześniej przeprowadzonych konsultacji ze środowiskami żydowskimi w Polsce”.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/braun-o-odwolaniu-ekshumacji-w-treblince-polska-nie-wstala-z-kolan-tylko-zmienia-kleczniki-video/

Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments