Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Uroczystości ku czci pomordowanych przez NKWD polskich oficerów w Bykowni

W uroczystości na cmentarzu na przedmieściach Kijowa uczestniczyli polscy dyplomaci, przedstawiciele ukraińskich władz, Polacy mieszkający na Ukrainie i dyplomaci innych krajów, m.in. Litwy, Węgier, Słowacji.

-Obowiązkiem żywych jest pamiętać o brutalnie pomordowanych. Naszym obowiązkiem jest stać razem z rodzinami katyńskimi w każdą rocznicę, dlatego że prawda o zbrodni katyńskiej w dzisiejszym świecie znów bywa podważana, dlatego że odmawia się nam pełnego dostępu do archiwów, że odmawia się rehabilitacji naszych ojców i naszych dziadów i dlatego że zbrodnia nierozliczona będzie się powtarzać – powiedział ambasador RP na Ukrainie Bartosz . – Ona już się powtarza; giną Ukraińcy za to, że są Ukraińcami, giną Gruzini, bo są Gruzinami, odżywa agresywna, neoimperialna , która nie rozliczyła się ze swoich zbrodni, między innymi dokonanych na Polakach.

Dzisiaj obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

to jeden z tzw. cmentarzy katyńskich, gdzie w wiosną 1940 roku Sowieci pochowali w masowych grobach ponad tysiące zamordowanych polskich oficerów wojska i policji  (tzw. ukraińska lista katyńska liczy ponad 3435. nazwisk, ale oprawcy chowali ciała w różnych miejscach, nie tylko w Bykowni).

Mordów Polaków dokonywano na sowieckiej Ukrainie w więzieniach w Kijowie, Charkowie i Chersoniu strzałem w tył głowy. Tych z Kijowa zakopywano właśnie w Bykowni. Ale w lesie tym znajdują się także masowe groby innych ofiar totalitaryzmu komunistycznego – ofiary Wielkiego Terroru i tzw. operacji antypolskiej z lat 30. W sumie komuniści pochowali tam, według różnych szacunków, od 100 do 200 tys ofiar.

https://kresy24.pl/uroczystosci-ku-czci-pomordowanych-przez-nkwd-polskich-oficerow-w-bykowni/

Tags: 2ème guerre mondiale, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments