Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ambasador RP na Ukrainie: zbrodnia katyńska już się powtarza

Ambasador RP na Ukrainie: zbrodnia katyńska już się powtarza – giną Ukraińcy, odżywa neoimperialna RosjaZbrodnia nierozliczona będzie się powtarzać. Ona już się powtarza. Giną Ukraińcy za to, że są Ukraińcami, giną Gruzini, bo są Gruzinami, odżywa agresywna, neoimperialna Rosja, która nie rozliczyła się ze swoich zbrodni – powiedział w Bykowni podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Ambasador RP na Ukrainie, Bartosz Cichocki.

Jak informowaliśmy, w Polsce 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 79. rocznica masowych zbrodni popełnionych na rozkaz Józefa Stalina przez NKWD na Polakach, obywatelach II RP. Z okazji rocznicy, prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć pomordowanych, składając wieniec pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie. Z kolei w Warszawie obchody Dnia Pamięci odbywały się na placu apelowym Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. Zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała odczytał tam list prezydenta do organizatorów i uczestników uroczystości.

Dziś uroczystości odbyły się także na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem, gdzie pochowanych jest ok. 3,5 tys. Polaków, zamordowanych z rozkazu Józefa Stalina wydanego w 1940 roku. Wzięli w nich udział m.in. Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, przedstawiciele polskich organizacji działających na Ukrainie, a także reprezentanci ukraińskich władz oraz korpusu dyplomatycznego.

Czytaj więcej: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent oddał hołd pomordowanym

W rozmowie z dziennikarzami polski ambasador zaznaczył, że „obowiązkiem żywych jest pamiętać o brutalnie pomordowanych”.

– Naszym obowiązkiem jest stać razem z rodzinami katyńskimi w każdą rocznicę, dlatego że prawda o zbrodni katyńskiej w dzisiejszym świecie znów bywa podważana, dlatego że odmawia się nam pełnego dostępu do archiwów, że odmawia się rehabilitacji naszych ojców i naszych dziadów i dlatego, że zbrodnia nierozliczona będzie się powtarzać – powiedział Bartosz Cichocki.

W tym kontekście krytycznie odniósł się do współczesnej polityki Rosji, która nie rozliczywszy się m.in. ze zbrodni na Polakach, wraca do polityki „agresywnej” i „neoimperialnej”.

– Ona [zbrodnia-red.] już się powtarza – powiedział Cichocki, cytowany przez PAP. – Giną Ukraińcy za to, że są Ukraińcami, giną Gruzini, bo są Gruzinami, odżywa agresywna, neoimperialna Rosja, która nie rozliczyła się ze swoich zbrodni, między innymi dokonanych na Polakach.

Wypowiedź Cichockiego, m.in. za PAP, powtórzyły też media ukraińskie, w tym państwowa agencja informacyjna Ukrinform. Analogicznie cytuje go ukraińskojęzyczny serwis Polskiego Radia.

Liczbę ofiar Zbrodni Katyńskiej szacuje się na co najmniej 21,7 tys. obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Od 2007 roku na mocy uchwały Sejmu obchodzimy 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę poinformowania przez Niemców w 1943 roku o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Równo 47 lat później Moskwa przyznała się do popełnienia zbrodni. Jest ona kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, komunistyczna i przeciwko ludzkości, a czasem także jako ludobójstwo.

Przypomnijmy, że niedawno Cichocki wysłał do szefa państwowej telewizji ukraińskiej list w którym protestował przeciw temu, w jaki sposób w jednym z programów ukazano Stepana Banderę. Wychwalano go m.in. za przewodzenie ruchowi, który walczył z „polską okupacją”.

Ambasador zadeklarował w swoim liście, że polska dyplomacja „wyraża swoje głębokie oburzenie formą i treścią” wspomnianego programu. Uznając, że media publiczne „mają do wypełnienia szczególną misję w społeczeństwie”, Cichocki ocenił, że „program prowadzony przez O. Zinczenkę stał się karykaturą wspominanej misji”.

Ambasador wspomniał, że wszystkie osoby zaproszone do programu, wśród nich znany gloryfikator OUN-UPA i negacjonista wołyński, prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyr Wiatrowycz, okazały się zwolennikami Bandery. Według polskiego dyplomaty „zupełnie pominięto zbrodniczy wymiar” i ideologii przyjętej przez stworzone przez Banderę organizacje, i ich późniejszych działań, kreowano natomiast „sielankowy obraz” wodza ukraińskich szowinistów.

https://kresy.pl/wydarzenia/ambasador-rp-na-ukrainie-zbrodnia-katynska-juz-sie-powtarza-gina-ukraincy-odzywa-neoimperialna-rosja/

Tags: 2ème guerre mondiale, empire du mal, occupation par les russes, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments