Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

13 kwietnia w Historii Kresów

Stanisław Ulam

1909 – we Lwowie urodził się Stanisław – wybitny przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej. Współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej.

Stanisław Ulam Miał wielkie zasługi dla rozwoju matematyki i fizyki matematycznej w dziedzinach topologii, teorii mnogości, teorii miary i procesów gałązkowych. Był twórcą pierwszych metod numerycznych, np. Metody Monte Carlo. Był też jednym z pierwszych naukowców, którzy wykorzystywali w swojej pracy komputer.

Najważniejszym okresem w życiu Ulama był jednak udział w amerykańskim Projekcie Manhattan w ośrodku badań jądrowych w Los Alamos. Należał do grupy opracowującej projekt bomby wodorowej. Bomba jego konstrukcji nosi nazwę Tellera-Ulama. Ponieważ dokumenty z tamtego okresu są nadal tajne, znamy na razie niewiele szczegółów na temat jego ówczesnych dokonań.

W 1943 r. uczony przyjął obywatelstwo amerykańskie. Zmarł w 1984 r. w USA.

1867 – w Kołłątajowie na Witebszczyźnie urodził się Leon Petrażycki – polski i rosyjski prawnik, filozof, socjolog prawa, etyk i logik. Doktor honoris causa Uniwersytetu Wileńskiego. Zmarł w 1931 r.

1872 – w Mohylowie Podolskim urodził się Zygmunt Brynk – polski kontradmirał, uczestnik I wojny światowej. Zmarł w 1943 r.

1884 – w Śmile na Ukrainie urodził się Tadeusz – polski filozof, pedagog, jeden z pierwszych instruktorów harcerskich i założycieli polskiego skautingu. Uzyskał stopień doktora filozofii na uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Zmarł w 1958 r.

1898 – w Baranowiczach urodziła się Maja Berezowska – polska malarka, graficzka, karykaturzystka, scenograf. Zmarła w 1978 r.

1913 – w Wilnie urodził się Aleksander – polski poeta, tłumacz. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wileńskim. W latach 1933-1934 był związany z grupą literacką „Żagary”. Debiutował w 1933 r. w wileńskim dzienniku „Słowo”. Zmarł w 1983 r.

1937 – w Pińsku urodził się Ryszard Stachowski – psycholog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesor zwyczajny.

1938 – w Wilnie urodził się Andrzej – polski muzyk, piosenkarz, wokalista jazzowy, perkusista, kompozytor, dziennikarz, fotografik i kierowca rajdowy.

1943 – radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w Lesie Katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów – w ten sposób świat dowiedział się o Zbrodni Katyńskiej.

1979 – zmarł Marian Załucki – polski poeta i satyryk. Dzieciństwo spędził we Lwowie. Występował m.in. w kabarecie „Dudek”, Teatrze Buffo, programach radiowych. Urodzony w 1920 r. w Kołomyi.

1990 – podczas wizyty prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego w Moskwie szef państwa sowieckiego Michaił przekazał Polsce pochodzące z radzieckich archiwów dokumenty dotyczące Zbrodni Katyńskiej, po raz pierwszy oficjalnie przyznając, że dokonało jej sowieckie .

https://kresy24.pl/13-kwietnia-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments