Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Cyber-atak na Kresy.pl. „Celem było zniszczenie portalu”W wyniku poważnego cyber-ataku na Kresy.pl, portal musiał zostać w piątek na kilka godzin wyłączony. Ocena sytuacji wskazuje, że celem ataku nie było tylko zablokowanie, ale wręcz zniszczenie portalu.

W piątek przed południem portal Kresy.pl stał się celem cyber-ataku. Zamiast strony głównej wyświetlała się grafika z upowcem, z nabitymi na bagnet czarnymi sylwetkami z twarzami Andrzeja Dudy, Benjamina Netanjahu i Władimira Putina, z podpisem w języku angielskim „To Nasza Ziemia”. Jednocześnie odtwarzał się hymn OUN.

Zespół Kresy.pl przez parę godzin pracował nad usunięciem skutków ataku. Z tego względu konieczne było tymczasowe wyłączenie portal. Został przywrócony dopiero późnym popołudniem.

Choć nasz portal już wcześniej był celem różnego rodzaju ataków, najczęściej DDoS, to tym razem sytuacja była znacznie poważniejsza. Zdaniem specjalistów, celem było nie zablokowanie go czy wyłącznie pokazanie siły, ale zniszczenie portalu Kresy.pl.

Jak wyjaśnia informatyk portalu, w wyniku cyber-ataku wykasowano wszystkie skrypty, wrzucając dodatkowo prowokacyjną grafikę z podkładem muzycznym. Zaznacza, że wszystkie aktualizacje były zainstalowane. Nie wiadomo, kto stoi za atakiem.

W ocenie redaktora naczelnego Kresy.pl, Tomasza Kwaśnickiego, atakujący poczynili na portalu spore szkody. Mocno ucierpiało archiwum zdjęć i grafik, m.in. skasowano znaczną ich część, wgraną w ubiegłym roku. Wciąż trwają pracę nad pełną oceną szkód i ustaleniem szczegółów ataku, a także nad przywróceniem zniszczonych zasobów. Red. Kwaśnicki podkreśla, że o sprawie zostaną powiadomione odpowiednie służby.

https://kresy.pl/wydarzenia/cyber-atak-na-kresy-pl-celem-bylo-zniszczenie-portalu/
Tags: 2ème guerre mondiale, antisémitisme, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments