Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Po naciskach USA nie będzie ekshumacji w Treblince. Podano kuriozalne wytłumaczenieGłówna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nie przeprowadzi ekshumacji w miejscu byłego niemieckiego obozu pracy w Treblince I, które były zaplanowane na dni 15-30. kwietnia. Uzasadniając zmianę decyzji powołano się na rozporządzenie ministra zdrowia wydane w 2001 roku. W sprawie ekshumacji na polski rząd naciskały Stany Zjednoczone.

Z komunikatu Prokuratury Krajowej cytowanego przez PAP wynika, że decyzję o odwołaniu ekshumacji podjął w piątek Zastępca Prokuratora Generalnego Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, który wydał odpowiednie polecenie prokuratorowi prowadzącemu śledztwo.

Według PK prac ekshumacyjnych nie można przeprowadzić, ponieważ… zabrania tego Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi z 1 grudnia 2001 r. Rozporządzenie zezwala na takie prace w okresie od 16. października do 15. kwietnia. Jak stwierdzono w Prokuraturze Krajowej, „zaplanowanych czynności procesowych” w Treblince nie da się przeprowadzić do 15. kwietnia z powodu znacznego zakresu prac. Zostały one wyznaczone na obszarze 5 tys. metrów kwadratowych i według PK nie da się „precyzyjnie określić liczby jam grobowych i ilości szczątków, które mogą zostać ujawnione i miałyby zostać ekshumowane”.

Dodajmy, że rozporządzenie, na które powołała się Prokuratura Krajowa, dopuszcza przeprowadzenie ekshumacji po 15. kwietnia za zgodą inspektora sanitarnego przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności.

Jak podał w piątek rano portal Onet, sprawą ekshumacji, która miała zacząć się w poniedziałek, bardzo szybko zainteresowali się Amerykanie. W środę Matthew G. Boyse z Biura Stosunków z Europą Departamentu Stanu napisał Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka i jego zastępcy Pawła Kotowskiego wiadomość, w której ostrzegał, że naruszenie miejsca możliwego spoczynku żydowskich ofiar Holokaustu wywoła „poważne obawy natury religijnej”. Amerykański dyplomata wyraził nadzieję, że „jakiekolwiek ekshumacje będą przeprowadzone tylko pod warunkiem odpowiednio wcześniej przeprowadzonych konsultacji ze środowiskami żydowskimi w Polsce”.

Ekshumacje w Treblince zaplanowano, ponieważ znaleziono tam ludzkie szczątki i łuski od nabojów. Jak podawał Onet.pl, mogą to być szczątki Polaków i Żydów, tymczasem zgodnie z tradycją żydowską zwłoki są nienaruszalne, a ekshumacji w takim przypadku przeprowadzać nie należy. Przypomnijmy, że powołał się na to w 2001 roku ówczesny prokurator generalny Lech Kaczyński, gdy zadecydował o wstrzymaniu ekshumacji w Jedwabnem.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/po-naciskach-usa-nie-bedzie-ekshumacji-w-treblince-podano-kuriozalne-wytlumaczenie/
Tags: 2ème guerre mondiale, israël, les etats-unis, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments