Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wiceminister Polski na Ukrainie. Jest wstępne porozumienie w sprawie polskich szkół we Lwowie

Wiceminister spraw zagranicznych Polski na Ukrainie. Jest wstępne porozumienie w sprawie polskich szkół we Lwowie

„Rozpocząłem wizytę na Ukrainie od konstruktywnej rozmowy z wiceministrem oświaty Pawło Hobzejem. Porozumieliśmy się ws. wznowienia prac dwustronnej komisji oświatowej, której celem będzie określenie zasad funkcjonowania polskich szkół we Lwowie” – poinformował na  portalu społecznościowym wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin .

Marcin Przydacz spotkał się potem także z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Wasylem Bodnarem. – Polska niezmiennie wspiera walkę Ukrainy z rosyjskim najazdem, chociaż rośnie rozczarowanie decyzjami strony ukraińskiej cofającymi dialog w obszarze historycznym. Rozmowy Wasylem Bodnarem nastrajają jednak optymistycznie w tej kwestii – oświadczył po spotkaniu Przydacz.

Następnie, Marcin Przydacz udał się na forum bezpieczeństwa w Kijowie (Kyiv Security Forum), gdzie wygłosił przemówienie.

– Polska przyjęła ukraińskich imigrantów ekonomicznych. Przez ostatnie kilka lat setki tysięcy Ukraińców skorzystało z polskiej ofert, przesyłając swoim rodzinom zarobione pieniądze, w 2018 roku w sumie ok. 3,6 mld dolarów, co daje 3 proc. ukraińskiego PKB – mówił wiceminister.

- Rosnąca wymiana handlowa to pozytywny czynnik polsko-ukraińskich relacji. Osiągnęła 8,3 mld w 2018 roku. Polska jest największym importerem ukraińskich towarów spośród krajów UE i drugim eksporterem na Ukrainę spośród krajów UE – dodał polski dyplomata.

Stwierdził też, że największym problemem w relacjach polsko-ukraińskich są kwestie historyczne, zwłaszcza moratorium na w polskich miejscach pamięci dla polskich badaczy. Opowiedział się też między innymi za misją sił pokojowych ONZ w Donbasie i realizacją porozumień mińskich.

https://kresy24.pl/wiceminister-spraw-zagranicznych-polski-na-ukrainie-jest-wstepne-porozumienie-w-sprawie-polskich-szkol-we-lwowie/

Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments