Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

12 kwietnia w Historii Kresów

Hrabia Andrzej Kazimierz Potocki
Hrabia Andrzej Kazimierz

1908 – we Lwowie ukraiński student zastrzelił Andrzeja Kazimierza Potockiego – polskiego polityka, Namiestnika Galicji w latach 1903-1908, marszałka Sejmu Krajowego Galicji.

Andrzej Potocki urodził się w 1861 r. Był jednym z największych właścicieli ziemskich i fabryk w Galicji i Królestwie Polskim. Jako polityk pośredniczył w 1907 r. w rokowaniach z przywódcami narodowych demokratów ukraińskich w sprawie obsadzania urzędów oraz sytuacji ukraińskiego szkolnictwa i kultury. Zastrzelił go fanatyk ukraiński – student filozofii Mirosław Siczyński.

1709 – III : w Bitwie pod Lachowcami hetman wielki litewski Kazimierz Jan pokonał hetmana Grzegorza Ogińskiego sprzyjającego carowi Piotrowi I.

1833 – w Żukowie (obecnie Ukraina) urodził się Mieczysław – polski poeta romantyczny, uczestnik Powstania Styczniowego. Poległ w bitwie pod Józefowem Biłgorajskim. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1860 r. był pracownikiem lwowskiego , współpracował z pismami we Lwowie. Zmarł w 1863 r.

1853 – urodził się Stanisław – polski historyk, wydawca. Był profesorem literatury rosyjskiej w szkołach duchowych w Petersburgu, w latach 1918-26 – profesorem na KUL-u, a w latach 1919-20 – profesorem Uniwersytetu Wileńskiego. Zmarł w 1933 r.

1863 – zmarł Stefan – polski polityk i działacz niepodległościowy, uczestnik Powstania Styczniowego. Należał do Związku Trojnickiego, który dążył do rozwiązania kwestii włościańskiej i odbudowy Polski w granicach sprzed rozbiorów, co było przyczyną sporu z Ukraińcami. Współorganizował nielegalną drukarnię w klasztorze w Ławrze Peczerskiej, gdzie wydano „Odrodzenie” i „Wielkorusa”. Zginął w honorowym pojedynku. Urodzony w 1840 r. w Terechowej (obecnie Ukraina).

1912 – powstał – narodowa organizacja skautowa Ukraińców.

1919 – w Łucku rozpoczął się zjazd ziemian, podczas którego powstał Związek Ziemian Wołynia. Zajęto się sprawą polskiego stanu posiadania na Rusi.

1926 – Józef Karśnicki został przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego.

1944 – bandy UPA i SKW (samoobrony ukraińskiej) dokonały masakry ponad 100 Polaków we wsiach i Miedziaki w powiecie w byłym Województwie Lwowskim.

1945 – grupa operacyjna Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Siedlcach zamordowała 17 młodych osób podejrzanych o działalność w AK i NSZ.

1946 – zmarł Marian Zyndram-Kościałkowski – polski polityk 20-lecia międzywojennego związany z obozem piłsudczykowskim, premier, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego. Urodził się w 1892 r. w majątku Ponedel koło Kowna.

1963 – zmarł Kazimierz – polski filozof i logik, przedstawiciel szkoły lwowsko-warszawskiej, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Urodził się w 1890 r. w Tarnopolu.

2007 – zmarł Andrzej – polski muzyk jazzowy, kompozytor i dyrygent urodzony w 1932 r. we Lwowie.

https://kresy24.pl/12-kwietnia-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments