Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwa wezwała na konsultacje swojego ambasadora w RosjiAmbasador Litwy w Rosji Remigijus Motuzas zostanie odwołany do kraju na konsultacje – podało w czwartek litewskie ministerstwo spraw zagranicznych. Według ministerstwa dyplomacie grozi w Moskwie niebezpieczeństwo.

Jak pisze rosyjska agencja Interfax, litewskie ministerstwo stwierdziło, że ambasada Litwy oraz sam ambasador i pracownicy placówki otrzymali pogróżki w związku z wyrokiem w tzw. sprawie 13. stycznia. Uznano, że dyplomata nie jest w Moskwie bezpieczny.

Według szefa MSZ Litwy Linasa Linkeviciusa sytuację ambasadora Motuzasa komplikuje w Rosji jego status specjalnego świadka otrzymany w sprawie korupcyjnej związanej z wydaniem wizy obywatelowi rosyjskiemu. Śledztwo dotyczy byłego dyplomaty Rimantasa Sidlauskasa, który miał wziąć łapówkę za załatwienie schengeńskiej wizy rosyjskiemu bankierowi Rinatowi Nasyrowowi. Bankier i jego syn pod koniec marca otrzymali wizy w litewskiej ambasadzie w Moskwie na podstawie pisemnego zaproszenia Sidlauskasa. Były dyplomata osobiście dzwonił do ambasadora Litwy, by dowiedzieć się, czy ten otrzymał jego list w sprawie Nasyrowa.

„W związku z tym, że jest to w pewnym sensie związane z Rosją, ambasador może być narażony. (…) Być może lepiej będzie dla niego, jeśli przez jakiś czas nie będzie jechał do tego kraju” – mówił Linkevicius.

„Sprawa 13. stycznia” dotyczyła wydarzeń na Litwie 13. stycznia 1991 roku, kiedy podczas zajmowania przez żołnierzy radzieckich wieży telewizyjnej w Wilnie oraz budynku radia i telewizji zginęło 14 ludzi a ponad tysiąc zostało rannych. Pod koniec marca br. sąd w Wilnie zaocznie skazał w tym procesie byłego ministra obrony ZSRR Dmitrija Jazowa na 10 lat więzienia i byłego oficera KGB Michaiła Gołowatowa na 12 lat więzienia. Obaj zostali uznani winnymi zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości. Rosja uznała wyrok za niesprawiedliwy.

CZYTAJ TAKŻE: Litewski wywiad: Rosja szpieguje na Litwie za pomocą dronów

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/litwa-wezwala-na-konsultacje-swojego-ambasadora-w-rosji/
Tags: empire du mal, lituanie, occupation par les russes, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments