Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska partia traci nadzór nad szkołami w WilnieAkcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin w nowej kadencji pozostanie w koalicji rządzącej Wilnem, jednak nie będzie już nadzorować miejscowych szkół.

W czwartek cztery frakcje rady miejskiej Wilna podpisały umowę o sformowaniu nowej koalicji rządzącej. Główną jej część będzie stanowiła 17-osobowa frakcja radnych związanych z lokalnym komitetem mera Remigijusa Šimašiusa. Dołączyło do nich 9 radnych Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), 6 radnych AWPL-ZChR oraz 5 radnych z Partii Pracy (DB). Tym samym koalicja zabezpieczyła sobie 37 głosów w 50-osobowej radzie.

Jak poinformował portal zw.lt polska partia straci jednak kontrolę nad kluczową dla polskiej mniejszości sferą edukacji szkolnej. Polacy stanowią w Wilnie 16,5% mieszkańców. Wicemer z ramienia AWPL-ZChR Edyta Tamošiūnaitė ma nadzorować z ramienia zarządu miasta służbę zdrowia, edukację przedszkolną, transport publiczny i rozwój przedmieść. Nadzór nad szkołami przejął natomiast Vytautas Mitalas z komitetu mera Šimašiusa.

Wicemerem Wilna z ramienia TS-LKD został również znany z antypolskiego nastawienia Valdas Benkunskas. To właśnie on, nadzorując miejską oświatę w latach 2015-2017 chciał doprowadzić do ograniczenia działalności polskiego Gimnazjum im. A. Mickiewicza i doprowadził do wyrzucenia polskiej Szkoły im. J Lelewela z dzielnicy Antokol. Obecnie w dzielnicy tej nie ma żadnej polskiej szkoły średniej.

Po wyborach samorządowych z 3 marca AWPL-ZChR poniosła znaczne straty w radzie miasta Wilna. Reprezentacja polskiej partii zmniejszyła się z 10 do 6 radnych, co opisaliśmy w szczegółowej analizie opublikowanej na naszym portalu.

Podobnie jak w Wilnie AWPL-ZChR udało się utrzymać w koalicji rządzącej rejonem trockim. W zamieszkanych w większości przez Polaków rejonach solecznickim i wileńskim AWPL-ZChR zdobyła samodzielną większość, a wystawieni przez nią kandydaci już w pierwszej turze obronili się w roli rejonowych merów.

Czytaj także: Litwa: Lokalne władze zlikwidowały ostatnią polską szkołę w rejonie szyrwinckim

https://kresy.pl/polacy/polska-partia-traci-nadzor-nad-szkolami-w-wilnie/
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments