Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska partia na Litwie nadal będzie współrządzić rejonem trockimRada rejonu trockiego na Wileńszczyźnie wybrała na wicemera Marię Pucz z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin.

Wybory samorządowe na Litwie odbyły się 3 marca. O ile część merów wybrano dopiero w drugiej turze wyborów, to ich zastępców wyłaniają rady rejonowe. W poniedziałek zarząd rejonu wybierała też rada w Trokach. Mimo, że polska partia uzyskała w ostatnich wyborach jeden mandat mniej niż cztery lata wcześniej – cztery zamiast pięciu – wystarczyło ich by znów znaleźć się się w koalicji rządzącej.

Szefowa struktur polskiej partii w rejonie trockim Maria Pucz ponownie objęła funkcję wicemera z poparciem 21 spośród 25 tworzących radę deputowanych. Koalicję rządzącą tworzy razem z AWPL-ZChR ośmiu radnych Ruchu Liberałów, z których partii wywodzi się też mer Edita Rudelienė, a także trzech radnych lokalnego komitetu „Wybieram przyszłość”.

To pierwsze polityczne rozstrzygnięcie na zebraniu rady rejonowej w której polska partia zdobyła mniejszościową reprezentację. W radzie rejonu święciańskiego czterech radnych AWPL-ZChR nie wejdzie w skład koalicji rządzącej, bowiem samodzielną większość zdobył tam Litewski Związek Wolności. Natomiast o wpływ na lokalne rządy może jeszcze walczyć trzech radnych z ramienia polskiej partii i Aliansu Rosjan w mieście Wisaginia.

W zamieszkanych w większości przez Polaków rejonach solecznickim i wileńskim AWPL-ZChR zdobyła samodzielną większość, a wystawieni przez nią kandydaci już w pierwszej turze obronili się w roli rejonowych merów.

Nasz portal opublikował szczegółową analizę osiągnięć AWPL-ZChR w ostatnich wyborach samorządowych.

https://kresy.pl/polacy/polska-partia-na-litwie-nadal-bedzie-wspolrzadzic-rejonem-trockim/
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments