Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

9 kwietnia w Historii Kresów

Henryk_Minkiewicz_Wojsko_Polskie_Korpus_Ochrony_Pogranicza_Zbrodnia_Katynska
Generał Henryk

1940 – w Katyniu zginął Henryk Minkiewicz-Odrowąż – generał, działacz polityczny, pierwszy dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza, legionista, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego.

Urodził się w Suwałkach w 1880 r. Chodził do gimnazjum w Mariampolu. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. M.in. w 1916 r. w bitwie pod Kostiuchnówką został ranny i wzięty przez Rosjan do niewoli, z której zbiegł. W latach 1918-1920 brał udział w walkach z Ukraińcami i na czele 2 Dywizji Piechoty Legionów walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. w Bitwie Warszawskiej.

W okresie międzywojennym sformował Korpus Ochrony Pograniczna i był pierwszym jego dowódcą. W latach 1929-39 mieszkał w osadzie wojskowej Jamno w powiecie nad Bugiem.

Po sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r., mimo podeszłego wieku i pozostawania w stanie spoczynku, został osadzony w obozie w Kozielsku. Tam – ze względu na swój autorytet i najwyższy stopień – był uznawany za przywódcę wszystkich osadzonych oficerów. 7 kwietnia wywieziony na egzekucję w Katyniu czwartym transportem.

1757 – urodził się Wojciech – polski aktor, dramatopisarz, dyrektor Teatru Narodowego. Organizował występy Grodnie, Wilnie, Dubnie, we Lwowie. Autor pierwszej opery narodowej „Krakowiacy i Górale” wystawianej m.in. we Lwowie, gdzie utwór cieszył się wielką popularnością. W 1797 r. wystawił po raz pierwszy w Polsce „Hamleta”. Zmarł w 1829 r.

1872 – we Lwowie urodził się Tadeusz Pini – polski krytyk literacki, historyk literatury. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Lwowskim. Pracował jako nauczyciel w gimnazjum we Lwowie i Tarnowie. Był także działaczem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. W latach 1905-1907 był redaktorem naczelnym lwowskiego „Pamiętnika Literackiego”- najstarszego pisma polonistycznego.  Zmarł w 1937 r. we Lwowie. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.

1936 – w Grodnie urodził się Jerzy Maksymiuk – polski dyrygent, .

1943 – Niemieckie i ukraińskie jednostki policyjne rozstrzelały 2.300 Żydów z getta w Zborowie koło Tarnopola.

1944 – zmarł Bolesław Wallek-Walewski – polski kompozytor i dyrygent, wykładowca i dyrektor Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Studiował u Stanisława Niewiadomskiego w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Urodzony w 1885 r. we Lwowie.

1953 – zmarł Stanisław – polski polityk, minister spraw wewnętrznych, . Urodzony w 1869 r.

1968 – zmarła Zofia -Szczucka – polska powieściopisarka, uczestniczka ruchu oporu, współzałożycielka Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Wnuczka Juliusza Kossaka. Dzieciństwo i młodość spędziła na Lubelszczyźnie i na Wołyniu. Po zamążpójściu w 1915 r. mieszkała w Nowosielicy na Wołyniu, tu przeżyła okres krwawych wystąpień chłopskich oraz najazd bolszewicki. Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Urodzona w 1889 r.

1973 – zmarł Bonawentura – polski grafik, liternik, profesor ASP w Warszawie. W latach 1919-1929 kierował pracownią doświadczalną liternictwa, drukarstwa i introligatorstwa przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Wilnie. Urodzony w 1881 r.

https://kresy24.pl/9-kwietnia-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments