Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Na Wołyniu odsłonięto tablicę ku czci Anny Walentynowicz [+foto/+video]W poniedziałek w rodzinnej wsi Anny Walentynowicz (obecnie Sadowe w obwodzie rówieńskim na Ukrainie) odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą tej działaczce „Solidarności”. W uroczystości wzięła udział rodzina Anny Walentynowicz i wicekonsul RP z Łucka.

Urodzona na Wołyniu Anna Walentynowicz za życia twierdziła, że pochodziła z polskiej rodziny. W czasie wojny miała zostać osierocona i wychowała ją obca rodzina. Informacje o tym, że była z pochodzenia Ukrainką pojawiły się w Polsce już po katastrofie smoleńskiej, w której Walentynowicz zginęła. Na Ukrainie ujawnili się ludzie podający się za rodzinę działaczki, w tym jej rodzeństwo. Informacje przekazane przez nich były na tyle przekonujące, że przyjęto wersję o ukraińskim pochodzeniu Anny Walentynowicz.

Na tablicy w Sadowym umieszczono wizerunek Anny Walentynowicz oraz jednobrzmiące napisy w językach polskim i ukraińskim: Anna Walentynowicz (z domu Lubczyk)/ Urodzona we wsi Sinne (obecnie Sadowe) w 1929 r. Niezłomna działaczka polskiej opozycji politycznej. Współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Odznaczona Orderem Orła Białego. Zginęła w Katastrofie Smoleńskiej 10.04.2010 r.

Jak podał portal Riwnenśki Nowyny, w uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział wicekonsul RP z Łucka Teresa Chruszcz, przedstawiciele władz rejonowych, działacze polskich i polsko-ukraińskich stowarzyszeń oraz ośrodków na Ukrainie, ksiądz Witold Kowalów z Ostroga a także wnuk Anny Walentynowicz Piotr oraz jej siostra – Kateryna.

Informując o odsłonięciu tablicy ambasada Ukrainy w Warszawie nazwała Annę Walentynowicz „Ukrainką z pochodzenia” i przypomniała, że Sejm RP ogłosił rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Elementem uroczystości w Sadowym była również minuta ciszy dla uczczenia tych, którzy zginęli na wschodzie Ukrainy.CZYTAJ TAKŻE: Rodziny z Ukrainy przyjadą na pogrzeb

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/na-wolyniu-odslonieto-tablice-ku-czci-anny-walentynowicz-foto-video/
Tags: empire du mal, police politique en russie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments