Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

8 kwietnia w Historii Kresów

Helena Modrzejewska. Fotograf nieznany. Źródło: Wikimedia Commons
Helena . Fotograf nieznany.

1909 – zmarła Helena Modrzejewska – aktorka uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Na dużej scenie debiutowała we Lwowie, występowała też w innych kresowych teatrach.

Urodziła się w 1840 r. w Krakowie. Właściwie nazywała się Jadwiga Helena Misel, a po ślubie Chłapowska. Na Kresach występowała po raz pierwszy w Brzeżanach, ale za jej poważny debiut należy uznać rolę Skierki w „Balladynie” Juliusza Słowackiego w 1862 r. we Lwowie. Od 1863 r. pojawiała się także na scenach w Stanisławowie i Czerniowcach, występując w kolejnych sztukach Słowackiego.

Potem grała już jako teatralna gwiazda w Krakowie i Warszawie, a w 1876 r. wyemigrowała do Kalifornii, gdzie zyskała wielki rozgłos w repertuarze szekspirowskim. Z powodu jej patriotycznych wystąpień rosyjskie władze wydały jej zakaz powrotu na teren zaboru carskiego. Odwiedzała więc tylko Galicję, a na przełomie lat 1902-1903 ponownie występowała gościnnie we Lwowie.

1858 – we Lwowie urodził się Jan – polski malarz, autor obrazów historycznych, religijnych i batalistycznych. Wraz z Wojciechem Kossakiem współautor Panoramy Racławickiej. Do dziś istnieje we Lwowie piękna willa Jana Styki. Zmarł w 1925 r.

1860 – w Kolanie na Podlasiu urodził się Józef – polski pisarz, poeta, wydawca. Zbliżony do Narodowej Demokracji. Piewca tradycji starego ziemiaństwa kresowego i łowów. Dzieciństwo spędził w Wilnie i na Żmudzi. Zmarł w 1932 r.

1888 – we Lwowie urodził się Juliusz Zborowski – polski etnograf, językoznawca, znawca Podhala. Zmarł w 1965 r.

1907 – w Smilej (obecnie Ukraina) urodził się Jerzy Tyczyński – .

1923 – w Wilnie urodził się Jerzy – polski filmowy. Zmarł w 2003 r.

1941 – w więzieniu w Chersoniu zmarł Mariusz Zaruski – polski generał, pionier żeglarstwa, taternik, pedagog, harcerz. Został aresztowany we Lwowie przez . Urodzony w 1867 r. w Dumanowie koło Kamieńca Podolskiego.

1944 – w Wilnie urodził się Wojciech , komentator sportowy. Zmarł w 2008 r.

1972 – zmarł Marian Leon Bielicki – polski pisarz, eseista, dziennikarz, tłumacz języka rosyjskiego. Urodzony w 1920 r. w Wilnie.

2008 – zmarł Paweł – polski wojskowy, działacz społeczności żydowskiej. W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie i w Stryju. Wywieziony przez sowietów na Syberię. Urodzony w 1920 r.

https://kresy24.pl/8-kwietnia-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments