Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Pomnik UPA w Charkowie zasypano gruzem i śmieciami [+foto]Nieznani sprawcy wysypali śmieci i gruz na pomnik bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii, który znajduje się w parku „Młodzieżowym” w centrum Charkowa. – podał Korrespondent. To kolejny akt wymierzony w ten kontrowersyjny znak pamięci poświęcony ludobójczej organizacji.

O incydencie powiadomił na Facebooku szef jednej z organizacji społecznych Wadym Pozdniakow zamieszczając zdjęcia pomnika. Aktywista podkreślił, że do wysypania śmieci na pomnik doszło pomimo tego, że w odległości 100 metrów znajduje się komisariat policji. Według Korrespondenta w niedzielę na pomniku jeszcze nie było śmieci.

Charkowska policja poinformowała, że na miejscu działa policyjna grupa operacyjno-śledcza. „Ustalono, że nieznani sprawcy obrzucili pomnik w parku +Młodzieżowym+ budowlanymi śmieciami, pudełkami z resztkami jedzenia, puszkami i innymi śmieciami.” – cytuje komunikat policji agencja UNIAN.Jak pisaliśmy, początki pomnika sięgają roku 1992, kiedy ustanowił go obwodowy charkowski oddział Ludowego Ruchu Ukrainy. Od tego czasu wielokrotnie był niszczony i dewastowany. Pierwotnie miał formę kamienia pamiątkowego, ufundowanego przez prywatne osoby. Zwracano uwagę, że postawiono go z naruszeniem obowiązującego prawa, wbrew woli miejscowych samorządów. Za czasów prezydenta Wiktora Juszczenki został wpisany do państwowego rejestru obiektów podlegających ochronie, mimo sprzeciwu części samorządowców, którzy domagali się jego usunięcia.

W nocy 26 kwietnia 2013 roku został usunięty, według niektórych źródeł przez grupę młodzieży przy użyciu koparki-ciągnika. Na jego miejscu nacjonalistyczni aktywiści postawili metalowy krzyż, jednak i on został usunięty w kwietniu 2014 roku. Wówczas postawiono nowy pomnik, w formie znaku pamiątkowego. W grudniu 2014 roku został zniszczony za pomocą materiałów wybuchowych. Ówczesny gubernator obwodu charkowskiego Igor Bałuta zapowiedział, że zostanie on odbudowany. Z kolei neobanderowska Swoboda domagała się, by czyn został zakwalifikowany jako akt terroryzmu. Później pomnik został odnowiony przez lokalnych aktywistów. W październiku 2017 roku, w rocznicę powstania UPA, odnowiony pomnik został oblany czerwoną farbą. W lutym 2018 roku monument pomalowano na biało-czerwono. Ponadto płyta granitowa pomnika została uszkodzona i uznano, że wymaga on renowacji. W czerwcu tego samego roku SBU zatrzymała kobietę, która próbowała podłożyć pod pomnik ładunek wybuchowy.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/pomnik-upa-w-charkowie-zasypano-gruzem-i-smieciami-foto/
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments