Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Po prawie 80 latach WKS Śmigły Wilno i WKS Grodno spotkają się na murawie!6 kwietnia o godzinie 12.00 na boisku Strefy Sportu w warszawskim Rembertowie przy Strażackiej 121 powróci piłkarska II Rzeczpospolita. Wszystko za sprawą grup rekonstrukcyjnych, które w strojach z epoki rozegrają inauguracyjny mecz Retro Ligi.


Drużyna WKS Śmigły przed meczem z Warszawianką, 15 maja 1938 r. Fot. NAC

Zawodnicy drużyn stworzonych przez rekonstruktorów z Warszawy i Kozienic nie tylko wyjdą na murawę w odtworzonych strojach i obuwiu z lat 30 XX wieku, ale grać będą odtworzoną skórzaną piłką wedle ówczesnych zasad: nie będzie żółtych i czerwonych kartek, bramkarze będą bronić bez rękawic, ale za to w kaszkietach na głowach.

Drużyna WKS . Zdjęcie z kolekcji Ruslana Kulevicha

Przedwojenny , a zwłaszcza , był mocno związany z wojskiem, dlatego Retro Ligę tworzą drużyny powołane do życia przez stowarzyszenia historyczne: z Dzierżoniowa (Lechia Lwów), Kozienic (WKS Grodno), Kutna (WKS 37 PP), Łowicza (WKS 10 PP) i Warszawy (WKS Śmigły Wilno). Wszystkie odtwarzane zespoły przestały istnieć z momentem wybuchu II wojny światowej.

Pierwszy retro mecz odbył się w 2015 roku w Łowiczu między stworzonym przez miłośników historii z Łowicza WKS 10 PP i reaktywowaną we Lwowie Pogonią.

Więcej o Retro Lidze: https://www.facebook.com/retroliga1919/


Tags: kresy wshodnie, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments