Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W rosyjskiej telewizji oskarżono Polaków, że wymordowali więcej Żydów niż Niemcy

W rosyjskiej telewizji oskarżono Polaków, że wymordowali więcej Żydów niż Niemcy i wzywano do czytania książek Grossa [+video]Podczas politycznego talk-show rosyjski dziennikarz żydowskiego pochodzenia Władimir Sołowjow oskarżył Polaków, że podczas II wojny światowej wymordowali więcej Żydów niż Niemcy. Wzywał też, by czytać książki „wielkich polskich patriotów”, takich jak Jan Gross i oskarżał Polaków, że nie chcą wypłacać Żydom rekompensat.

W czwartkowym talk-show rosyjskiego publicysty Władimira Sołowjowa na antenie stacji Rossija 1 poruszono m.in. temat żydowskich roszczeń wobec Polski. Wcześniej rozmawiano o ocenie ZSRR i Rosji przez Zachód, co szybko wywołało spór między prowadzącym, a polskim politologiem Jakubem Korejbą, jednym z gości programu, który na stałe mieszka w Rosji i często udziela się w rosyjskich mediach.

Spór zaczął się od tematu zmiany granic po konferencji w Jałcie, bez udziału Polaków i ponad ich głowami, z czym stanowczo nie chciał zgodzić się Sołowjow. Gdy zaczął insynuować, że wcześniej Polska i Zachód były w jednym obozie („klubie dżentelmenów”) z Hitlerem, wymiana zdań jeszcze bardziej się zaogniła. Spór dotknął nawet kwestii podporządkowania księstw ruskich mongolskiej Złotej Ordzie, czemu prowadzący zaprzeczał (twierdził wręcz, że Rosjanie powstrzymali mongołów przed zajęciem Europy).

Później inny z gości programu zaczął zarzucać Polakom, że w czasie II wojny światowej masowo ograbiali i mordowali Żydów, a teraz nie chcą wypłacać im odszkodowań. Korejba zdecydowanie protestował i tłumaczył, że każdy kto udowodni, że jest spadkobiercą majątku ma prawo do jego zwrotu. – Korejba, nie brnij w to dalej – mówił coraz bardziej poirytowany prowadzący.

– Ile Polska wypłaciła Żydom [odszkodowań – red]?!! – krzyczał Sołowjow. – Za co? – zapytał w końcu ze spokojem Polak. – Za to, żeście swołocz ich zabijali i ograbiali – mówił Rosjanin, wzywając głośno do czytania książek „wielkich polskich patriotów”, w tym „strasznej książki o nazwie ‘Złote Żniwa’” Jana T. Grossa. Przypominał też, że sam z pochodzenia jest Żydem (faktycznie urodził się w rodzinie rosyjskich Żydów).

PRZECZYTAJ: Gross: Polacy zabili dziesiątki tysięcy Żydów, ponownie idziemy w stronę autorytaryzmu
Czytaj również: Szokujące doniesienia z konferencji z udziałem J. T. Grossa w Paryżu [+VIDEO]

Korejba zarzucił prowadzącemu, że manipuluje pamięcią pomordowanych w Holokauście Żydów dla celów geopolitycznych. Później dodał, że ZSRR dostarczał Hitlerowi do 1941 wszystkiego co chciał i nie zrobił niczego dla polskich Żydów.

– Wszystko już powiedziałeś!? To teraz poszedł won stąd, pókim cię nie wziął za nos i nie wyrzucił!! – krzyczał Sołowjow. Korejba odmawiał. – Wstawaj i wynoś się!

Wściekły Sołowjow zaczął krzyczeć, a następnie grozić Polakowi, że jak się nie pohamuje to go „rozerwie”. Żydów w Polsce w większości zabili nie niemieccy naziści, ale Polacy! – wykrzyczał rosyjski dziennikarz. – Władimir, to kłamstwo – odparł Polak. Prowadzący kazał mu wstać i się wynosić. Korejba próbował dyskutować dalej, ale Sołowjow wezwał ochronę. -Chodźcie tutaj, ja nie chcę sobie brudzić rąk, zabierzcie stąd tego człowieka. Gdy weszło dwóch ochroniarzy, dodał: – Wynieść tego człowieka z krzesłem! Korejba wciąż powtarzał: – to kłamstwo, to kłamstwo. Gdy ochrona wyprowadzała go, Sołowiow rzucił za nim: – Czytajcie książki i historię.

PRZECZYTAJ: Białoruska noblistka: Gross dowiódł, że Polacy mordowali Żydów

Jakub Korejba jest absolwentem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Miał opinię dziennikarza zdecydowanie prorosyjskiego, za co w 2014 roku portal Newsweek.pl i pismo „Nowa Europa Wschodnia” zerwały z nim współpracę. Później pracował dla rosyjskiego „Sputnika”. Występował w rosyjskich talk-show, często wdając się w ostre spory z Rosjanami.

W 2017 roku rosyjska gazeta Komsomolska Prawda zwróciła uwagę na bardzo częste pojawianie się w rosyjskich politycznych talk show zagranicznych ekspertów, którzy mimo antyrosyjskich wypowiedzi wciąż są zapraszani do studia, gdzie czasem dochodzi do kłótni a nawet rękoczynów z ich udziałem. KP twierdzi, że można zidentyfikować trójkę ekspertów, którzy najczęściej grają rolę „wrogów Rosji”. Mają to być Ukrainiec Wiaczesław Kowtun, Polak Jakub Korejba i Amerykanin Michael Bohm.

– Kowtun, Bohm i Korejba dla naszych widzów są głównymi „wrogami Rosji”. Chętnie obrzucają nasz kraj błotem. Co jakiś czas przekraczają granicę tego, co jest dozwolone, za co czasem otrzymują po buzi. – pisała Komsomolska Prawda. W tym zestawieniu, Korejba miał odgrywać wyreżyserowaną rolę „Polaka-rusofoba”. KP twierdzi, że za swoje występy kontrowersyjni goście otrzymują sowite wynagrodzenie. Innym częstym gościem w tego rodzaju programach był Tomasz Maciejczuk, zanim został wydalony z Rosji.

Czytaj również: Winnicki o roszczeniach żydowskich: MSZ przyznaje, że na Polskę od lat wywierany jest nacisk ze strony rządów USA i Izraela
Zobacz: Mosbacher o kwestii roszczeń żydowskich: Pompeo wyraził się jasno w tej sprawiehttps://kresy.pl/wydarzenia/w-rosyjskiej-telewizji-oskarzono-polakow-ze-wymordowali-wiecej-zydow-niz-niemcy-i-wzywano-do-czytania-ksiazek-grossa-video/
Tags: 2ème guerre mondiale, antipolonisme, empire du mal, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments