Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

5 kwietnia w Historii Kresów

1934 – w Wilnie urodził się Bohdan (Jerzy Bogusław) filmowy i teatralny, polityk, publicysta. Autor słynnych filmów „Hubal”, „Polonia Restituta”, „Gniewko, syn Rybaka”.

Ojciec Bohdana Poręby był oficerem Legionów Polskich, a potem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, matka była nauczycielką. W 1945 r. wraz z rodziną został repatriowany do Polski.

Reżyser jest dziś w dużym stopniu postrzegany poprzez pryzmat swojej dawnej działalności w , PRON, Zjednoczeniu Patriotycznym „Grunwald”.

Nie ulega natomiast wątpliwości jego wybitny talent reżyserski i wielki wkład w rozwój polskiej kinematografii patriotycznej. Już sam fakt, że w „Hubalu” udało mu się obronić przed PRL-owską cenzurą kultową dziś scenę z mszy porannej z pieśnią „Boże, coś Polskę” zasługuje na wielkie uznanie. I jakie miejsce zajmowałby dziś w polskiej świadomości Hubal, gdyby Bohdan Poręba nie uwiecznił go w swoim wspaniałym filmie? No i wreszcie – kto ze starszego pokolenia Polaków nie oglądał w pacholęcym wieku z wypiekami na twarzy serialu „Gniewko, syna Rybaka”?

1871 – urodził się Stanisław – polski polityk, ekonomista. Profesor ekonomii m.in. Uniwersytetu Lwowskiego. Minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego, znany ze swego negatywnego stosunku do mniejszości narodowych.

Autor tzw. „ustawy Grabskiego”, przewidującej coroczne plebiscyty w publicznych szkołach powszechnych i gimnazjach w kwestii języka wykładowego. Ustawa – w intencji polonizacyjna – doprowadziła do znaczącego ograniczenia zakresu szkolnictwa w języku ukraińskim w Galicji Wschodniej poprzez zastępowanie szkół z językiem wykładowym ukraińskim szkołami dwujęzycznymi (tzw. utrakwistycznymi) i była jednym ze stałych zarzewi konfliktu polsko-ukraińskiego w całym dwudziestoleciu międzywojennym. W latach 1939-1941 więziony przez . Brat Władysława Grabskiego, premiera i reformatora polskiej waluty. Zmarł w 1949 r.

1919: zabiło w zdobytym Pińsku 35 Żydów oskarżanych o popieranie bolszewików.

1935 – zmarł Emil – polski dyrygent, , współzałożyciel i dyrektor Filharmonii Warszawskiej w latach 1901-1905. Występował jako solista m.in. w Petersburgu, Mińsku, Grodnie, Kownie, Wilnie, Kijowie, Odessie, Warszawie. Jego imieniem nazwano salę koncertową w Filharmonii Warszawskiej i znajdujący się przy niej plac oraz Salę Kameralną w Teatrze Wielkim, a także podstawową szkołę muzyczną przy ulicy Miodowej w Warszawie. Urodzony w 1870 r. w Kibartach (obecnie Litwa).

1936 – zmarł Józef – polski generał. W czasie wojny polsko-bolszewickiej był m. in. dowódcą Grupy Poleskiej. Urodzony w 1876 r. w Wilnie.

1941 – w niewoli niemieckiej zmarł Franciszek – polski generał, żołnierz Legionów. W czasie Kampanii Wrześniowej dowodził m.in. Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie”, która stoczyła ostatnią bitwę Kampanii – pod Kockiem. Oddziały Kleeberga skapitulowały dopiero 6 października 1939 r. Pochowany na cmentarzu wojennym w Kocku. Urodzony w 1888 r. w Tarnopolu.

https://kresy24.pl/5-kwietnia-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments