Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

,,Silni, jak nigdy dotąd”. Odsłonięcie Kamienia Pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Możejkach

,,Silni, jak nigdy dotąd”. Odsłonięcie Kamienia Pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w Możejkach5 kwietnia w Możejkach odbyła się uroczystość odsłonięcia Kamienia Pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z udziałem premierów Polski i Litwy.

Premier Salius podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie jest bardzo ważne w kontekście stosunków polsko-litewskich.

,,Kiedy na Litwie mówimy o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim, zawsze przypominamy, że jest to był wybitny strateg, który prowadził nas we wspólnym kierunku. Nie możemy nie ocenić jego strategicznej roli. Ta jest dowodem słusznych decyzji, które służą przez wiele lat narodom, natomiast nie podjęte we właściwym czasie decyzje przynoszą duże straty” – zaznaczył w swoim przemówieniu . Dodał, że rafineria w Możejkach jest swojego rodzaju ogniwem, które łączy oba narody.

,,Cieszę się, że wspólnie z rządem RP możemy mówić, że obecne stosunki pomiędzy naszymi krajami są takie, o jakich marzył, jakie tworzył śp. Lech . Polska i Litwa są strategicznymi partnerami. Jesteśmy wspólnie na tych samych pozycjach w Unii Europejskiej. Wspólnie stajemy przed wyzwaniami geopolitycznymi” – powiedział Skvernelis. Podkreślił, że o jakość tych stosunków powinni w przyszłości dbać wszyscy politycy w Polsce i na Litwie.

,,Zobowiązuje do tego nasza wspólna . Chcę powtórzyć raz jeszcze stwierdzenie, które każdy zna: kiedy Polska i Litwy były razem, byliśmy silni. Kiedy próbowano wnieść jakieś zamieszanie pomiędzy naszymi narodami – przegrywaliśmy. Dzisiaj jesteśmy silni, jak nigdy dotąd” – powiedział premier Litwy, cytowany przez portal zw.lt.

W swoim przemówieniu zaś premier Mateusz podziękował Litwinom za pielęgnowanie pamięci o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim;

,,Pan prezydent wiedział, że musimy budować wspólną historię pomimo pewnych różnic, trudności, które pomiędzy nami występują. Budować również wspólną przyszłość i przełamywać pewne nieporozumienia z przeszłości. Najważniejsze pomniki, to są żywe pomniki i , to taki żywy pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który łączy dzisiaj krwiobiegi gospodarcze naszych krajów, tworzy dobre perspektywy na przyszłość. Perspektywy uniezależnienia się od niepewnych źródeł energii, od niepewnych sąsiadów. To wszystko zawdzięczamy prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu” – powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że po rozmowach z premier Skverneliusem jest przekonany o słuszności wizji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która opierała się o twardy pragmatyzm, a jednocześnie o realia, w których funkcjonują Polska i Litwa.

https://kresy24.pl/silni-jak-nigdy-dotad-odsloniecie-kamienia-pamieci-prezydenta-rzeczypospolitej-polskiej-lecha-kaczynskiego-w-mozejkach/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments