Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

3 kwietnia 1944 roku oddział UPA napadł na wieś Kuropatniki w powiecie Brzeżany


Zdjęcie: kościół Narodzenia Jana Chrzciciela w Kuropatnikach.

3 kwietnia 1944 roku oddział UPA napadł na wieś Kuropatniki w powiecie Brzeżany. W tej liczącej ponad 2000 mieszkańców wsi zamordowano w okrutny sposób ponad 30 osób. Jednym z zabitych był 96-letni Ukrainiec Mikołaj Deberny.

Wspomina niespełna 17-letni wówczas Stanisław Osiecki:

"Osobiście widziałem zamordowanego Olejnika Jana. O pozostałych zabitych dowiedziałem się od innych osób. Następnego dnia wszyscy mężczyźni z naszej wioski uciekli do Brzeżan i tam w opuszczonym mieszkaniu przeczekaliśmy do chwili wyjazdu na zachód.

W czasie gdy przebywaliśmy w Brzeżanach, Niemcy zmuszali wszystkich do budowy fortyfikacji i tak około dwóch tygodni ja sam też byłem zmuszony do kopania okopów.

Z obawy przed nacjonalistami ukraińskimi wyjechaliśmy z rodziną do Łęku Tarnowskiego w powiecie tarnowskim. Przebywaliśmy tam półtora roku. W tym czasie działałem w Armii Krajowej. Oddział nasz ochraniał fabryki i inne strategiczne obiekty"


Wspomina Adam Adamów:

"Ukrainiec dostaje rozkaz zabicia polskiego księdza –przychodzi nocą, wali do drzwi, ksiądz otwiera. Przyszedłem Cię zabić, taki mam rozkaz. No cóż, synu, jeśli Ci jestem winny to strzelaj, ofiara i napastnik popatrzyli sobie w oczy. Napastnik odszedł. Po tygodniu przyszedł drugi raz, historia podobna, wiem, że nie jesteś nic winien, ale muszę Cię zabić, bo inaczej mnie zabiją. Jak musisz, strzelaj – mówi ksiądz. Nie mogę, powiedział napastnik i poszedł. Na drugi dzień pożegnał się ze swoją rodziną i powiedział – wzywają mnie, może to ostatnie pożegnanie. Po latach na cmentarzu ukraińskim, na zaniedbanym bezimiennym grobie ktoś zrobił krzyż z tabliczką i nazwiskiem tego Ukraińca, co nie zabił księdza. Wyrok na nim wykonali siepacze z organizacji”.


https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2191899294211565&set=gm.2243435835771511&type=3&theater
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments