Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Głowa Kościoła katolickiego na Białorusi wzywa władze do zaprzestania usuwania krzyży na Kuropatach– Z krzyżem walczyli ateiści, niszczyli go. Niestety, dzisiaj, kiedy państwowa ateizmu oficjalnie nie obowiązuje, znowu mamy do czynienia z jej przejawem, napisał Tadeusz w wystosowanym do białoruskich władz apelu, o zaprzestanie usuwania krzyży na Kuropatach.

Oświadczenie metropolity, w którym wzywa do jak najszybszego  uregulowania sytuacji wokół miejsca kaźni opublikowano na portalu catholic.by.

W tekście oświadczenia, opublikowanego na portalu Kościoła Katolickiego na Białorusi Catholic.by, hierarcha przypomina inicjatorom akcji usuwania krzyży, że każde miejsce śmierci i pochówku jest święte, gdyż jest to i modlitwy. Zaznacza, że są nieodłączną częścią historii narodu, bez której poznania i oceny nie ma przyszłości.

Arcybiskup Kondrusiewicz zwraca uwagę, że mimo zapowiedzi wzniesienia na Kuropatach pomnika, przy którym można będzie się pomodlić, nie wzięto pod uwagę opinii przedstawicieli wyznań religijnych, nie zapytano jak powinno wyglądać to miejsce modlitwy, czy powinna to być kaplica ekumeniczna, czy też każde z wyznań może wznieść swoją kaplicę.

Tymczasem, zanim kaplica powstanie, ludzie, nieobojętni wobec tragedii masowych mordów, przychodzili do Kuropat, aby się pomodlić, a także starali się na róże sposoby oznakować to miejsce, aby upamiętnić zamordowanych i pochowanych tutaj przodków i rodaków. W ten sposób na terenie uroczyska zaczęły się pojawiać , takie jakie od wieków stawiali na cmentarzach i w miejscach ludzkich pochówków. Krzyże były stawiane bez oficjalnego zezwolenia, ale nie zabraniały tego robić.

– Nieoczekiwane usuwanie krzyży budzi, delikatnie mówiąc, zdziwienie. Nikt nie mówi o tym, żeby teren uroczyska pozostawał nieuporządkowany. Nie wolno tego robić jednak kosztem obrazy uczuć ludzi wierzących. Uważam, że należy zorganizować społeczną debatę nad planem porządkowania terytorium Kuropat, z udziałem przedstawicieli różnych wyznań religijnych – oświadczył Kondrusiewicz.

Zwrócił on także uwagę na to, że akcja usuwania krzyży jest realizowana w okresie Wielkiego Postu, podczas którego wszyscy chrześcijanie kierują swoje spojrzenie na Chrystusowy:

– Z krzyżem walczyli ateiści, niszczyli go. Niestety, dzisiaj, kiedy państwowa ideologia ateizmu oficjalnie nie obowiązuje, znowu mamy do czynienia z jej przejawem.

Arcybiskup, z nadzieją i modlitwą o pokojowe rozwiązanie problemu, apeluje do odpowiedzialnych za usuwanie krzyży, aby niezwłocznie zaprzestali działań i w drodze dialogu różnych politycznych i społecznych sił z udziałem przedstawicieli różnych wyznań religijnych rozpocząć proces uregulowania konfliktowej sytuacji.

– Nasz kraj potrzebuje stabilności, a rozhuśtanie łodzi politycznego i społecznego życia temu przeczy. Krzyż nie powinien dzielić, gdyż jednoczy niebo i ziemię, a ludzi łączy we wspólną rodzinę braci i sióstr, – przekonuje przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi, metropolita Tadeusz Kondrusiewicz.

https://kresy24.pl/glowa-kosciola-katolickiego-na-bialorusi-wzywa-wladze-do-zaprzestania-usuwania-krzyzy-na-kuropatach/

Tags: bélarus, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, police politique en russie, politique, pologne, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments