Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Dworczyk: Będą zmiany w Karcie Polaka

przyjęła we wtorek projekt zmian w ustawie o Karcie Polaka oraz ustawy konsularne, przedłożony przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka.

Projekt przewiduje rozszerzenie ustawy o Karcie Polaka na cały świat tak, aby  jej przepisami mogły być objęte wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne. Jak wyjaśnia szef KPRP, szacuje się, że na świecie mieszka około 20 mln Polaków, z czego ok. 1-1,5 mln na terenach byłego Związku Sowieckiego, natomiast pozostali mieszkają w krajach zarówno Europy oraz obu Ameryk i to głównie do nich będzie skierowana ta nowelizacja.

Doświadczenia 10 lat stosowania ustawy o Karcie Polaka wskazują, że stała się ona ważnym instrumentem pomagającym Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z Macierzą i narodowym dziedzictwem kulturowym. przyczynia się także do pielęgnowania języka polskiego oraz ułatwia kultywowanie polskich tradycji i osiedlanie się w naszym kraju osób polskiego pochodzenia.

Projekt przewiduje również zmianę nazwy dotychczasowej Rady do Spraw Polaków na Wschodzie na Radę do Spraw Polaków na Obczyźnie.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, poinformował na swojej stronie KPRM.

Szef kancelarii premiera Michał przypomniał dziś, że pierwotnie Karta Polaka była przygotowywana z myślą o Polakach mieszkających na Wschodzie.

My przypominamy, że przyjęcie ustawy o Karcie Polaka było jedną z ostatnich decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości sprzed 2005-07.

– Wówczas szereg resortów było zaniepokojonych, jak ta ustawa i jej działanie wpłyną na stan finansów państwa. Dzisiaj takich obaw już nie ma – jesteśmy zadowoleni, kiedy nasi rodacy chcą przyjeżdżać do kraju, niezależnie od tego, w jakim państwie do tej pory mieszkali – podkreślił szef kancelarii premiera.

Dodał, że nowelizacja ustawy o Karcie Polaka i poszerzenie działania tego aktu prawnego na cały świat, ma właśnie temu służyć.

https://kresy24.pl/dworczyk-zapowiada-zmiany-w-karcie-polaka/

Tags: politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments