Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Na Litwie rusza kampania informacyjna przed referendum ws. podwójnego obywatelstwa

2 kwietnia,  na Litwie rusza kampania informacyjna, dotycząca ws. podwójnego obywatelstwa. odbędzie się 12 maja br. wraz z I turą wyborów prezydenckich.

Obywatele Litwy mają się wypowiedzieć ws. miany tekstu jednego z artykułów konstytucji na następujący: „ Republiki Litewskiej nabywa się poprzez urodzenie i na innych podstawach ustanowionych w konstytucji. Obywatel Republiki Litewskiej z urodzenia, który uzyskał innego państwa spełniającego kryteria europejskiej i transatlantyckiej integracji zapisane w Ustawie Zasadniczej RL, nie traci obywatelstwa Republiki Litewskiej. W innych przypadkach obywatel Republiki Litewskiej nie może być równocześnie obywatelem innego państwa, z wyjątkiem sytuacji uwzględnionych w konstytucji. Procedura nabywania i utraty obywatelstwa jest ustanowiona przez prawo konstytucyjne”.

Referendum ma służyć przede wszystkim obywatelom Litwy mieszkającym poza granicami kraju. Ci, którzy opuścili Litwę po 1990 roku nie mogą posiadać podwójnego obywatelstwa (z wyjątkiem kilku przypadków zapisanych w konstytucji).

Wcześniej orzekł, że podwójne obywatelstwo nie może być powszechne, a przyznanie go osobom, które opuściły Litwę, jest niezgodne z konstytucją.

Jeśli obywatele Litwy opowiedzą się za wprowadzeniu proponowanej zmiany, będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Jak poinformował wiceszef Kancelarii Rządu Litwy Deividas Matulionis, kampania będzie prowadzona w mediach narodowych i regionalnych.

https://kresy24.pl/na-litwie-rusza-kampania-informacyjna-przed-referendum-ws-podwojnego-obywatelstwa/

Tags: lituanie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments