Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Merkel pogratulowała PoroszenkoMimo, że urzędujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraźne przegrał pierwszą turę wyborów otrzymał gratulacje od niemieckiej kanclerz.

Angela Merkel odbyła w poniedziałek rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy. Według ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN rozmowa odbyła się z inicjatywy Berlina. Niemiecka kanclerz miała pogratulować Poroszence wejścia do drugiej tury wyborów prezydenckich. Zrobiła tak mimo iż w pierwszej turze Poroszenko otrzymał dwukrotne mniejsze poparcie niż jej zwycięzca, aktor i komik Władimir Zełenski.

Merkel miała też podkreślić „uczciwość” i rywalizacyjny charakter ukraińskich wyborów prezydenckich. Co znaczące, z komunikatu strony ukraińskiej wynika, że mimo słabej pozycji urzędującego prezydenta, Merkel omawiała z nim ważne kwestie polityczne, w tym dalsze kroki w ramach formatu normandzkiego. Ta formuła negocjacji w sprawie konfliktu w Donbasie obejmuje przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Niemcy zadeklarowały zainteresowanie przyspieszeniem realizacji porozumień mińskich, uwolnienia jeńców i organizacją misji pokojowej ONZ na terenie wschodniej Ukrainy.

Według służby prasowej ukraińskiego prezydenta podziękował on Merkel za zainteresowanie sprawami Ukrainy.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/merkel-pogratulowala-poroszenko/
Tags: allemagne, politique, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments