Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Zasadzka UPA pod Łubnem


Pomnik upamiętniający nazwiska żołnierzy, którzy zginęli w dniu 01.04.1947 r. w Łubnem

1 kwietnia 1947 roku – w zorganizowanej zasadzce przez UPA pod Łubnem w Bieszczadach zginęło 31 polskich żołnierzy WOP (Wojska Ochrony Pogranicza). Jak doszło do zasadzki i jak przebiegała?

W celu wzmocnienia strażnicy WOP w Cisnej, która wiele razy musiała odpierać ataki band UPA, skierowano do niej trzydziestoosobową grupę żołnierzy. Byli to kawalerzyści z 4. Bałtyckiej Brygady WOP z Koszalina.

Żołnierze ci mieli wracać do swoich koszar i domów z końcem marca 1947 r., ale w tym czasie doszło do wydarzeń, w trakcie których poległ gen. Karol Świerczewski.

Kolejnym terminem powrotu żołnierzy do macierzystej jednostki w Koszalinie miał być początek kwietnia i właśnie w pierwszym dniu tego miesiąca porucznik Witold Dzięgielewski z grupy manewrowej WOP z Cisnej udał się do Baligrodu , by załatwić formalności związane z wyjazdem żołnierzy do Koszalina.

Razem z por. Dzięgielewskim do Baligrodu udało się wówczas 6 doświadczonych oficerów, 27 żołnierzy oraz komendant posterunku MO w Cisnej sierżant Jan Duplak.

Do ataku doszło po obu stronach drogi w miejscowości Łubne. Banderowcy otworzyli ogień ze wzgórz leżących wokół drogi, po której poruszała się kolumna polskiego wojska. W trakcie wymiany ognia na miejscu poległo 21 żołnierzy, natomiast 10 pozostałych banderowcy uprowadzili do lasu, gdzie ich w bestialski sposób zamordowano.Z całej grupy polskich żołnierzy uratowali się tylko dwaj: ppor. Konrad Matelski i strz. Mieczysław Szewczak. Strzały walki było słychać w Baligrodzie, skąd po jakimś czasie przybyła pomoc. Także z Cisnej na pomoc kolegom ruszyły oddziały wojska polskiego. Jednak na jedną i drugą odsiecz było za późno.

Oczom przybyłych ukazał się okropny widok. Po obu stronach drogi leżały nagie i zmasakrowane zwłoki polskich żołnierzy. Natomiast tych 10 uprowadzonych i zamordowanych w lesie lasu odnaleziono później.


Lista nazwisk poległych pod Łubnem, fot. Adrian Matys

Poległych żołnierzy pochowano na cmentarzu wojskowym w Baligrodzie. W Łubne znajduję się tutaj poświęcony im pomnik i tablica pamiątkową.


źródła:

http://www.twojebieszczady.net/baligrod.php
http://koszalin.naszemiasto.pl/artykul/4-baltycka-brygada-wop-z-koszalina,2528692,art,t,id,tm.html
http://www.twojebieszczady.net/upa/upa4.php
http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/9223/ – cmentarz wojskowy w Baligrodzie

https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/04/01/zasadzka-upa-pod-lubnem/?fbclid=IwAR3GQBO-nbVjBXpuBtQf2iKoaDq6ieDM32LS22yjlUyH3ZLT1rZ73iU1Y8U
Tags: pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments