Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Weterani Armii Czerwonej domagają się usunięcia miejsca pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

Członkowie organizacji weteranów II wojny światowej ze Smoleńska zwrócili się do władz miasta i innych organów z prośbą o wyjaśnienia, na jakiej podstawie prawnej na miejscu katastrofy polskiego samolotu z 10 kwietnia 2010 przy lotnisku Siewiewiernyj znajduje się jej upamiętnienie.

Memoriał składa się z głazu, tablicy i krzyży, miejsce jest też wyłożone brukiem i drewnianymi deskami. W tym właśnie miejscu składają kwiaty polskie delegacje i wycieczki.

W liście do lokalnych władz stowarzyszenie sowieckich weteranów pyta, czy przy stawianiu memoriału były przestrzegane wszystkie procedury. A jeśli nie, to, jak podkreślają, należy go zdemontować. Organizacja dodaje, że ich celem jest wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym poprzez dbanie o pamięć poległych żołnierzy Armii Czerwonej walczących z „faszystowskim najeźdźcą”.

„I teraz, gdy minęło ponad 70 lat od naszego Zwycięstwa, Europejczycy, których wyzwolili nasi ojcowie i dziady za cenę własnego życia i godnego bytu, plują nam w twarz. Nam jako weteranom, oficerom frontowym przykro jest obserwować to, jak pamięć o nich niszczą ludzie, których być może by nie było, jeśli sowiecki żołnierz nie doszedłby do Berlina w 1945 roku. Władze Rzeczpospolitej Polskiej zdradliwie podchodzą do dialogu o ochronie pomników sowieckich żołnierzy-wyzwolicieli na terytorium swojego kraju, podkreślając mityczne zagrożenia ze strony Rosji, która jakoby używa tych pomników dla tak zwanej „wojny hybrydowej” (polityczny termin, który wymyślono da zastraszania prostych ludzi). ” – czytamy w piśmie, którego autorzy podkreślają, że jednocześnie polskie władze bardzo ostro odnoszą się do kwestii upamiętniania Polaków na terytorium Rosji, „żądając od naszego państwa w ultimatywnym tonie perfekcji”.

Pismo, oprócz władz Smoleńska, skierowane zostało także do prokuratora regionalnego i rosyjskiego MSZ oraz administracji rządowej w regionie.

https://kresy24.pl/weterani-armii-czerwonej-domagaja-sie-usuniecia-miejsca-pamieci-ofiar-katastrofy-smolenskiej/
Tags: empire du mal, police politique en russie, politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments