Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Zbigniew Ziobro: trwa bardzo trudna bitwa o zmianę polskiego sądownictwa

- Dziś mówi się, że po pierwsze państwo prawa, po drugie państwo prawa i po trzecie państwo prawa, a nie po pierwsze, drugie i trzecie wolny rynek - powiedział w sobotę na konferencji o przedsiębiorstwach w Toruniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że obecnie trwa bardzo trudna bitwa o zmianę polskiego sądownictwa.

Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny
Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny

Ziobro uczestniczy w sympozjum naukowym "Przedsiębiorstwa w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość. Tradycja i start-upy", które odbywa się w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

- Dla polityków wsłuchiwanie się w głos praktyków jest niezwykle ważne. Dość szybko okazało się, że wolny rynek jest niezwykle potrzebny, niezbędny do dawania szans dla ludzi przedsiębiorczych, ale patologie, które mogą mu towarzyszyć czasami są tak wielkie, że mogą stłamsić najaktywniejszych ludzi. Dlatego doszło do zmiany optyki i dziś mówi się, że po pierwsze państwo prawa, po drugie państwo prawa i po trzecie państwo prawa, a nie po pierwsze, drugie i trzecie wolny rynek - mówił szef resortu sprawiedliwości w trakcie dyskusji.

Ziobro podkreślił, że obecnie trwa bardzo trudna bitwa o zmianę polskiego sądownictwa. Jak ocenił, rząd wiele czasu i energii musiał poświęcić na walkę o możliwość przeprowadzenia zmian strukturalnych w sądownictwie, którym sprzeciwiała się "totalna opozycja".

- Nie bez znaczenia dla poczucia sprawiedliwości w sądach jest zmiana związana z przydzielaniem spraw sędziom w drodze losowania - powiedział. Wcześniej - jego zdaniem - dochodziło do takich patologii, że strony postępowania przed jego zakończeniem niejednokrotnie znały jego finał.

Przypomniał, że w jego resorcie przygotowano ustawę, która ma wzmocnić polskich podwykonawców w relacjach z dużymi firmami, które wygrywają przetargi np. na budowę dróg. Dodał, że proponowane zmiany w przepisach rodzą kontrowersje wewnątrz samego rządu, ale wskazał, iż trwają w tej sprawie dyskusje.

Przyznał, że ingerencja w sprawę konkurowania polskich małych firm z dużymi sieciami zagranicznymi wykracza nieco poza kompetencje kierowanego przez niego resortu, ale - w jego ocenie - w tej mierze absolutnie jest miejsce na wkroczenie państwa, gdyż "niewidzialna ręka rynku nie zawsze działa w tej sprawie". Dodał, że dochodzą do niego głosy wielu polskich przedsiębiorców, którzy uważają, że ramy tej konkurencji są dla nich niezwykle niekorzystne.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2286970

Tags: politique, pologne
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments