Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraina: ostatnie sondaże przed I turą wyborów prezydenckich dają zwycięstwo ZełenskiemuSondaże opublikowane w tygodniu poprzedzającym pierwszą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie przewidują zdecydowane zwycięstwo komika Wołodymyra Zełenskiego. Od północy na Ukrainie zaczyna się cisza wyborcza przed niedzielnym głosowaniem.

W czwartek opublikowano wyniki sondażu prezydenckiego Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS), przeprowadzonego między 20. a 26. marca. Najwięcej ankietowanych chciało głosować na showmana Wołodymyra Zełenskiego (28,5 proc. tych, którzy mieli wyrobioną opinię nt. tego, na kogo chcą głosować). Na drugim miejscu znalazł się urzędujący prezydent Petro Poroszenko (18,8 proc.), a na trzecim Julia Tymoszenko (13,3 proc.). Wynik dwucyfrowy w sondażu uzyskał jeszcze tylko Jurij Bojko (11,5 proc.).

Zełenski okazał się także liderem sondażu Ukraińskiego Instytutu Badań Społecznych im. Jaremenki oraz Centrum „Społeczny Monitoring”. Uzyskał w nim 29,1 proc. wskazań ankietowanych. W tym sondażu na drugim miejscu uplasowała się Tymoszenko z 16 proc. głosów. Tuż za nią był Poroszenko (15,3 proc.). Poparcie dla pozostałych kandydatów nie przekraczało 10 proc. Sondaż przeprowadzono w dniach 18-26. marca.

Także w czwartek opublikowano wyniki sondażu prezydenckiego grupy „Rating”. Zełenski cieszy się w nim poparciem na poziomie 26,6 proc. tych, którzy mieli określone preferencje wyborcze. „Łeb w łeb” idą za nim Poroszenko i Tymoszenko, którzy otrzymali po 17 proc. Podobnie jak w badaniu Ukraińskiego Instytutu Badań Społecznych pozostali kandydaci uzyskali wyniki jednocyfrowe. Sondaż przeprowadzono w między 22. a 27. marca.

Jak pisaliśmy, Zełenski, z wykształcenia prawnik, to ukraiński showman, aktor komediowy i celebryta, były uczestnik ukraińskiej edycji „Tańca z Gwiazdami”. Dużą popularność przyniosła mu rola w serialu komediowym „Sługa Narodu”, którego pierwszy sezon wyemitowano w 2015 roku. Grał w nim sprzeciwiającego się korupcji nauczyciela, który został wybrany prezydentem Ukrainy. Serial był na Ukrainie bardzo popularny, a sam Zełenski zyskał status gwiazdy i niezwykłą popularność. Na fali tej popularności, wiosną 2018 roku założono partię „Sługa Narodu”, której twarzą jest Zełenski, choć liderem ugrupowania jest Iwan Bakanow, prawnik grupy komediowej Kwartał 95, z której wywodzi się kandydat na prezydenta Ukrainy. Choć początkowo miała ona raczej satyryczny charakter, stopniowo zyskiwała coraz większe poparcie w sondażach, a sam Zełenski zaczął być umieszczany w rankingach opinii publicznej jako potencjalny kandydat w wyborach prezydenckich.

Na Ukrainie zwraca się uwagę na powiązania Zełenskiego z oligarchą Ihorem Kołomojskim, rywalem prezydenta Petra Poroszenki.

PRZECZYTAJ: Prasa: w razie zwycięstwa Zełenskiego premierem Ukrainy może zostać zaufany Kołomojskiego

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-ostatnie-sondaze-przed-i-tura-wyborow-prezydenckich-daja-zwyciestwo-zelenskiemu/
Tags: politique, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments