Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Po wyroku litewskiego sądu Rosja broni sowieckich zbrodniarzy

Rosyjski MSZ oskarżył Litwę o „nieprzyjazne i prowokacyjne” działania.

Chodzi o sądu w Wilnie, który zaocznie skazał byłego szefa resortu obrony , marszałka Związku Sowieckiego Dmitrija Jazowa, oraz byłego wysokiego oficera KGB za wojenne i podczas tłumienia litewskich dążeń niepodległościowych w 1991 roku, gdy rozpadał się .

94-letni dziś Jazow (na zdjęciu po prawej) został zaocznie skazany na 10 lat więzienia, a były oficer KGB Michaił na 12 lat. Gołowatow to pułkownik, ówczesny dowódca oddziału specjalnego Alfa (w strukturach KGB).

W sumie w procesie oskarżono 67 sowieckich dygnitarzy, a wspomniani wyżej byli najwyźsi rangą i stanowiskami. Pozostali – obywatele Rosji, Białorusi i Ukrainy – skazani zostali na kary od 4 do 12 lat więzienia. Tylko dwóch udało się postawić przed sądem.

- Winni zabijania ludzi, którzy pokojowo chronili wolności zostali wskazani – powiedziała prezydent Litwy Dalia .

Michaił Gołowatow był aresztowany w lipcu 2011 r. w Wiedniu na prośbę Litwy, która wpisała go na europejską listę poszukiwanych pod zarzutem udziału w wydarzeniach z 13 stycznia 1991 r. Austriacy szybko zwolnili Rosjanina, twierdząc, że został zwolniony wyłącznie z powodów prawnych, ale niektórzy politycy na Litwie uważali, że Wiedeń ulegli presji ze strony Moskwy. W związku z tą decyzją ambasador Austrii w Wilnie otrzymał notę ​​protestacyjną, a pod ambasadą odbyła się demonstracja. Ponadto wezwała wówczas na konsultacje swojego ambasadora w Austrii, Giedriusa Puojunasa. Nota protestacyjna z tej samej okazji została wręczona ambasadorowi Austrii przez łotewski MSZ. W związku z uwolnieniem Gołowatowa ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii Audronius Ažubalis, Ģirts Valdis Kristovskis i Urmas Paet zwrócili się z protestem do Viviane Reding, komisarza do spraw wymiaru sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci oraz pozostałych europejskich MSZ.

https://kresy24.pl/po-wyroku-litewskiego-sadu-rosja-broni-sowieckich-zbrodniarzy/

Tags: empire du mal, lituanie, occupation par les russes, politique, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments