Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

ZSRR zabrał klasztor katolikom, Poroszenko „oddaje” go grekokatolikom i mówi o „sprawiedliwości”

ZSRR zabrał klasztor katolikom, Poroszenko „oddaje” go grekokatolikom i mówi o „historycznej sprawiedliwości” [+video]Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przekazał Kościołowi greckokatolickiemu kompleks byłego klasztoru dominikanów w Tarnopolu. Podczas ceremonii przekazania specjalnego certyfikatu mówił o przywracaniu „historycznej sprawiedliwości”, mimo iż władze sowieckie zabrały klasztor nie grekokatolikom, lecz Kościołowi rzymskokatolickiemu.

Jak podała agencja Ukrinform, przekazanie klasztoru w użytkowanie tarnopolsko-zborowskiej archieparchii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odbyło się w poniedziałek na specjalnej uroczystości w soborze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnopolu, czyli dawnym kościele dominikanów, przylegającym do klasztoru.

„Dzisiaj na naszych oczach jest przywracana historyczna sprawiedliwość. Przekazujemy do korzystania archieparchii tarnopolsko-zborowskiej kompleks klasztorny ojców dominikanów, który swojego czasu znacjonalizowała komunistyczna władza.” – mówił Poroszenko. Ukraiński prezydent dziękował także UKGK oraz Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy za „nieustanne modły za Ukrainę, za Bożą pomoc i za misjonarską i kapelańską działalność”.

Poroszenko, który wyznaje prawosławie, w tarnopolskim soborze wziął udział w nabożeństwie o pokój na Ukrainie.Dawny kościół i klasztor dominikanów w Tarnopolu stanowią wspólny kompleks architektoniczny wzniesiony w latach 1749-1779. Fundatorem świątyni był hetman wielki koronny Józef Potocki. Władze sowieckie odebrały kompleks Kościołowi rzymskokatolickiemu, w kościele urządzono magazyn a później galerię, w klasztorze – państwowe archiwum.

Jak podaje agencja Ukrinform, w 1993 roku świątynię przejął Kościół greckokatolicki zamieniając ją w sobór pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Odnośnie klasztoru podjęto decyzję, że przejdzie on w ręce grekokatolików po zakończeniu budowy nowej siedziby archiwum. W marcu br. archiwum zakończyło przenosiny do nowej siedziby.

D. kościół i klasztor dominikanów w Tarnopolu można obejrzeć w jednym z odcinków serii „Historia z drona”.CZYTAJ TAKŻE: TV Trwam: dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie trwa [+VIDEO]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/zsrr-zabral-klasztor-katolikom-poroszenko-oddaje-go-grekokatolikom-i-mowi-o-historycznej-sprawiedliwosci-video/
Tags: kresy wshodnie, politique, ukraine, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments