Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Amerykański generał ostrzega przed możliwością zablokowania portu w OdessieTaką opinię wyraził gen. Ben Hodges, były dowódca wojsk amerykańskich w Europie, obecnie kierujący katedrą ds. Studiów Strategicznych w amerykańskim ośrodku eksperckim Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA), w wywiadzie dla litewskiego portalu „Delfi”.

Według niego Rosja zagarnęła , przygotowując się do militarnego zaangażowania na Bliskim Wschodzie. Uważa też, że zyskując w ten sposób przewagę strategiczną w rejonie Morza Czarnego może zablokować port w Odessie. Działaniami, które mogą ją od tego powstrzymać jest przede wszystkim wojskowe wzmocnienie Rumunii, która ostatnio zakupiła amerykański system rakietowy obrony powietrznej.

W kontekście groźby zablokowania portu w Odessie amerykański wojskowy wyraził zdziwienie, że dwie trzecie działających tam firm jest z Rosji. „Nie rozumiem, w jaki sposób może robić interesy z Rosją, która przetrzymuje w niewoli ukraińskich marynarzy” – oburzył się.

Skrytykował także Niemcy za współpracę z Rosją w sprawie budowy rurociągu . Uważa, że to brak lojalności, który osłabia sankcje ekonomiczne wobec Rosji. „Jak Niemcy, nasz główny partner, mogą angażować się w ten gigantyczny układ? Oczywiście twierdzą, że to biznes, a nie polityka, co oczywiście jest całkowicie fałszywym argumentem” – podkreślił.

https://kresy24.pl/amerykanski-general-ostrzega-przed-mozliwoscia-zablokowania-portu-w-odessie/

Tags: allemagne, défence, empire du mal, le proche-orient, nato, politique, roumanie et moldavie, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments