Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Rosyjski „Memoriał” zbiera środki na wydanie księgio polskich oficerach zamordowanych w Miednoje

Rosyjski „Memoriał” zbiera środki na wydanie księgi pamięci o polskich oficerach zamordowanych w Miednoje

Rosyjskie niezależne stowarzyszenie zajmujące się badaniem zbrodni komunistycznych i popularyzowaniem wiedzy o nich chce po raz pierwszy w języku rosyjskim opublikować biogramy wszystkich 6295 polskich oficerów zamordowanych przez w 1940 roku w Twerze i pochowanych w masowych grobach w (200 km od Moskwy). Byli to więźniowie obozu jenieckiego w Ostaszkowie wzięci do niewoli we wrześniu 1939 roku.

Na stronie planeta.ru, gdzie prowadzi się zbiórki internetowe, zamieścił prośbę o wsparcie finansowe potrzebne do wydania tej niezwykłej księgi pt. „Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje. Księga pamięci polskich wojskowych, przetrzymywanych w obozie NKWD ZSRS w Ostaszkowie, rozstrzelanych na rozkaz Politbiura KC WKP(b) począwszy od 5 marca 1940 r.”.

Przypomnijmy, że Kalinin to była właśnie nazwa Tweru w czasach sowieckich.

„W naszej książce po raz pierwszy zostaną opublikowane materiały dokumentalne z ekshumacji przeprowadzonych od roku 1991 do 1995 przez sowiecką Główną Prokuraturę Wojskową i polskich specjalistów, w efekcie których w pobliżu Miednoje zostały odkryte i zbadane masowe pochówki rozstrzelanych polskich żołnierzy, i ustalolono czas ich rozstrzelania na rok 1940. W książce również po raz pierwszy w języku rosyjskim zostaną opublikowane zeznania Dmitrija Tokariewa, w latach 1938-1943 naczelnika Zarządu NKWD ZSRS w obwodzie kalinińskim, który pod dyktando Łubianki przeprowadzał rozstrzelania polskich oficerów. Tokariew w roku 1991 (…) wskazał miejsce, w którym zakopano rozstrzelanych”.

Memoriał podkreśla, że książka to efekt 8 lat pracy badaczy z Polskiego Programu Memoriału. Dotarli oni do materiałów z archiwów NKWD i ze śledztwa z lat 90. Są także materiały z polskich archiwów państwowych i prywatnych.

Zbiórka prowadzona jest tutaj.

Do dziś (25 marca) zebrano 12 proc. potrzebnych środków.

https://kresy24.pl/memorial-zbiera-srodki-na-wydanie-ksiegi-pamieci-o-polskich-oficerach-zamordowanych-w-miednoje/

Tags: 2ème guerre mondiale, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments