Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Le Pen o krok za MacronemSondaże sympatii partyjnych we Francji wskazują, że Zgromadzenie Narodowe ma poparcie niewiele mniejsze niż partia prezydenta Emmanuela Macrona.

Profil Europe Elects podaje wyniki najnowszych sondaży przeprowadzonych we Francji. Według badania Ipsos liberalna partia prezydenta Macrona La République En Marche (LREM) może liczyć w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego na poparcie 23,5% wyborców, to o 0,5 punktu procentowego więcej niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym przez tę pracownię. Zgromadzenie Narodowe (RN – dawny Front Narodowy) wskazało niewielu mniej, bo 22% pytanych Francuzów. Centroprawicowych Republikanów wskazało 12% respondentów. Po 8% otrzymały w sondażu radykalna, lewicowa „Niepokorna Francja” (FI) i „Europa Ekologia Zieloni” (EELV). Obie te partie odnotowały spadek poparcia o 0,5 punktu procentowego. Partię Socjalistyczną (PS) wskazało 6,5% pytanych (o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzednim sondażu), a narodowo-konserwatywne „Powstań Francjo” (DLF) 5%.

Podobne wyniki przyniósł sondaż pracowni BVA. Prezydencki LREM otrzymał w nim wyższe poparcie bo na poziomie 24%, ale BVA wykazała spadek poparcia dla niego o 1 punkt procentowy. RN otrzymało 21% przy wzroście poparcia o 2 punkty procentowe. Republikanów wybrało 12% respondentów co w ich przypadku oznacza wzrost także o 2%. EELV wybrało 8,5% pytanych (spadek o 0,5 punktu procentowego). Według BVA nie zmieniło się poparcie dla FI, która znów otrzymała w jej sondażu 7,5% poparcia. DLF, podobnie jak w sondażu Ipsos, może liczyć na 5%, choć w przypadku tej partii poparcie spadło o 1 punkt procentowy.

BVA przedstawiło respondentom możliwość wybierania jako opcji także Żółtych Kamizelek, których ruch od czterech miesięcy kontestuje poprzez liczne wystąpienia na ulicach politykę liberalnego rządu i prezydenta Macrona. Jednak nieformalny ruch raczej nie jest rozpatrywany przez Francuzów jako opcja wyborcza – wybrało go tylko 3% respondentów.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/le-pen-o-krok-za-macronem/
Tags: france, politique
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments