Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

NATO zbuduje w Polsce magazyn dla sprzętu wojsk USA za 260 mln dolarówNATO zbuduje w Powidzu pod Poznaniem magazyn sprzętu wojskowego dla armii USA – podała w sobotę Polska Agencja Prasowa powołując się na Wall Street Journal. Budowa będzie kosztowała 260 mln dolarów (ok. 1 mld złotych).

O planach budowy magazynu powiedział amerykańskiej gazecie szef NATO Jens Stoltenberg. W magazynie ma być przechowywany sprzęt, broń i amunicja dla brygady pancernej. Jest to tzw. wstępne rozlokowanie sprzętu, bez rozlokowywania personelu, co pozwala na ograniczenie kosztów. W razie wybuchu konfliktu amerykańscy żołnierze przerzuceni do Polski będą mogli skorzystać ze sprzętu, który już na nich czeka. Jak powiedział szef NATO, magazyn ma też „wesprzeć zwiększoną obecność [wojskową] USA w Polsce”.

Budowa magazynu zacznie się latem tego roku i potrwa dwa lata. Jak powiedział były dowódca sił USA w Europie generał Ben Hodges, placówka z Powidzu będzie jedną z pięciu w Europie, w których znajdzie się sprzęt dla większości dywizji pancernej. Pozostałe magazyny znajdą się w Niemczech (dwa) oraz w Belgii i Holandii.

Szef NATO zapowiedział zakończenie do 2021 roku około 250 projektów infrastrukturalnych zwiększających zdolności europejskich lotnisk, portów oraz szlaków komunikacyjnych transportowania i przyjmowania sprzętu wojskowego oraz żołnierzy. NATO pracuje też nad „inicjatywą gotowości”, tzw. 4×30, która pozwoli postawić w stan gotowości bojowej w ciągu maksymalnie 30 dni 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów.

Przypomnijmy, że według doniesień medialnych podczas co najmniej jednej symulacji wojny w Europie przeprowadzonej przez Biały Dom okazało się, że problemy logistyczne przyczyniły się do porażki NATO.

CZYTAJ TAKŻE: „FT”: ogromne problemy ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/nato-zbuduje-w-polsce-magazyn-dla-sprzetu-wojsk-usa-za-260-mln-dolarow/
Tags: défence, les etats-unis, nato, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments