Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

„Hungarica” jednak wystąpi w Kielcach – wbrew prezydentowi miastaWęgierski zespół „Hungarica” grający narodowy rock da w sobotę koncert w Kielcach. Węgrzy wystąpią w tym mieście pomimo odwołania ich występu przez prezydenta Wentę.

Jak napisał w środę portal kielce.naszemiasto.pl, węgierski zespół wystąpi 23. marca o godzinie 18. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Jego występ umożliwiła interwencja starosty powiatu kieleckiego Mirosława Gębskiego z PiS, który uznał, że odwołanie koncertu „Hungariki” byłoby „nietaktem”. Na prośbę starosty urząd marszałkowski województwa świętokrzyskiego udostępnił zespołowi jedną z sal Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Wstęp na koncert „Hungariki” będzie wolny.

Pierwotnie koncert węgierskiego zespołu miał odbyć się na Wzgórzu Zamkowym w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Jak pisaliśmy, prezydent Kielc Bogdan Wenta pod wpływem listu kilkunastu organizacji, głównie lewicowych i lewicowo-liberalnych, odwołał koncert. Pod listem podpisały się m.in.: Anarchistyczne Kielce, KOD Region Świętokrzyski, Obywatele RP, Opozycja Uliczna Kielce, Partia Razem – Okręg Świętokrzyski, Platforma Obywatelska Okręg Świętokrzyski, SLD Świętokrzyskie, Stowarzyszenie Polska Walcząca przeciw Faszyzmowi, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, Wiosna – Świętokrzyskie. Sygnatariusze listu zarzucali „Hungarice” wspieranie działalności „neofaszystowskiej partii Jobbik oraz Gwardii Narodowej, uznawanej za organizację neonazistowską, która została zdelegalizowana przez węgierski sąd za działalność naruszającą prawa mniejszości, antysemityzm i negowanie Holokaustu”. Zdaniem autorów listu, władze Kielc nie powinny w żaden sposób wspierać wydarzeń z udziałem „tak kontrowersyjnych artystów”. Oświadczyli, że nie zgadzają się na „obecność treści faszystowskich w przestrzeni publicznej”.

Jak podaje portal Na Temat, przeciwnicy występu „Hungariki” w Kielcach, w tym KOD, napisali drugi list do prezydenta, w którym podziękowali mu za odwołanie koncertu i zapowiedzieli, że „zrobią wszystko”, by węgierska grupa jednak w Kielcach nie zagrała.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie tournée zespołu Hungarica w setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/hungarica-jednak-wystapi-w-kielcach-wbrew-prezydentowi-miasta/
Tags: hongrie, modus vivendi, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments